Otvoren sukob počeo je 27. septembra i u njemu je do sada stradalo na stototine ljudi, većinom vojnika. Borbe su najveća eskalacija od 1994. godine, kada su etničke jermenske snage zauzele Nagorno-Karabah i okolne azerbejdžanske distrikte. Azerbejdžan tvrdi da je zauzeo desetak sela u okrugu DŽebrajil, jednom od sedam u Nagorno-Karabahu koje su okupirale jermenske snage. Jermenska vojska granatirale je Gendžu, drugi po veličini grad Azerbejdžana. Izgleda da su obe strane koristile balističke rakete, a nekoliko zalutalih projektila sletelo je u susedni Iran.
Pozivi Amerike i Evropske unije o prekidu vatre bili su bezuspešni, ali su se pregovori u Rusiji pokazali kao načelni prvi korak ka miru. Posle desetočasovnog sastanka u Moskvi u petak zaraćene strane su dogovorile prekid vatre, mada su intenzivne borbe nastavljene već u subotu ujutru. Turska je jedina koja je od početka pozivala Azerbejdžan da nastavi ofanzivu i ponudila bezuslovnu podršku savezniku.
Podrška nije ostala samo na rečima. Sve je više dokaza da je Turska poslala stotine sirijskih plaćenika da se bore za Azerbejdžan. A unajmljivanje plaćenika ukazuje na teškoće vlade da mobilizuje azerbejdžansku omladinu da se bori za mali, planinski region naseljen Jermenima koji već tri decenije smatra izgubljenim.
Nasuprot tome, u Jermeniji su se muškarci svih starosnih grupa, čak i oni bez vojne obuke, prijavljivali za akciju. Ali uspeh Azerbejdžana protiv profesionalnijih jermenskih snaga proizilazi iz kupovine visokotehnološkog oružja iz Rusije, Turske i Izraela. Iako je ukupna brojnost jermenskog i azerbejdžanskog teškog naoružanja sada više-manje jednaka, azerbejdžanska vojska može da se pohvali definitivno naprednijom tehnologijom.
Dokazi o tome mogu se videti iza benda u video-snimku. Spot za pesmu "Vatra", koji su mnogi na društvenim mrežama opisali kao bizaran, snimljen je na praznom polju, bez neprijatelja na vidiku, pored flote raketnih bacača i tenkova. Numeru uzvode lokalni muzičari Cejhun Zelnajov i Narmin Karambajov u pratnji benda "Nur Grup".
Azerbaijan have released a military music video, featuring their soldiers playing guitars in front of APCs and other military hardware. This is truly is bizarre. pic.twitter.com/8T4z8WBjPE
— randomhunterbestof (@randomhunter20) October 4, 2020
U spotu su se našli dronovi-kamikaze sposobni da satima samostalno krstare pre nego što pogode metu. Stručnjaci uglavnom procenjuju da dronovi neće igrati veliku ulogu u međunarodnim ratovima, jer su podložni protivavionskoj vatri. To je verovatno tačno u ratovima u kojima učestvuju velike sile poput Amerike, Kine i Rusije, ali ne i u manjim sukobima. Kada je Turska u februaru započela ofanzivu na severnu Siriju, koristila je svoje dronove TB2 za uništavanje stotina sirijskih oklopnih vozila, a iste letelice sada Azerbejdžan koristi u Nagorno-Karabahu.
Turska i azerbejdžanska taktika ukazuju na novu, pristupačniju vrstu vazdušnih snaga, ocenjuje "Ekonomist". Kupovanje, održavanje i upravljanje ratnim avionima je skupo. Model TB2, koji košta nekoliko miliona dolara i nema pilota, potrošna je roba koja ipak može da napravi značajnu štetu.
Severna Koreja na velikoj paradi prikazala do sad najveću i najopasniju raketu. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic