Ukazuje da je popis statistička kategorija i činjenica da će se utvrditi koga koliko ima ne mora da znači da će to određivati buduću status nacionalne zajednice u Crnoj Gori.
- Crna Gora treba da bude građanska država, stvarno, ne samo deklarativno i svi kako god se izjašnjavali trebalo bi da imaju jednaka prava - kaže on.
Crnogorski Centar za demokratsku tranziciju (CDT) zatražio je od najviših državnih zvaničnika i mandatara za sastav nove vlade, da se na predstojećem popisu stanovništa ne prikupljaju podaci o nacionalnoj i religijskoj pripadnosti, kao i o jeziku.
Kako prenose podgoričke Vijesti, u inicijativi piše da je ona u skladu sa budućim EU obavezama Crne Gore koje, kako se navodi, podrazumevaju da se popisi sprovode registraciono, bez izjašnjavanja građana.
U dopisu CDT-a navodi se da je dosadašnji konvencionalni način prikupljanja i obrade podataka prevaziđen, zastareo i manje pouzdan.
Labudović, izvršni Srpske kuće u Podgorici, krovne institucije svih srpskih kulturnih institucija i organizacija u Crnoj Gori, navodi da je to unutrašnja stvar u Crnoj Gori i da nema nikakve veze sa zahtevima EU.
Kako je Vojska Crne Gore izgubila bitku, pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug