Naime, obistinila su se predviđanja prof. dr Petra Kočovića, koji mesecima pomoću matematičkih formula i proračuna prati kretanje pandemije u celom svetu, da će Srbija već krajem oktobra ući u tzv. crveno-ljubičastu zonu. Međutim, poslednje računice govore da je situacija ozbiljnija nego što je izgledalo pre desetak dana.
Prethodni proračuni su pokazivali da bi tokom pika trećeg talasa vrednost mogla da dostigne 65 zaraženih na 100.000 stanovnika u Srbiji, ali sada je na grafici jasno vidljivo da je kriva koja predstavlja tok epidemije u našoj zemlji znatno viša, te da bi mogla da dostigne i vrednosti od preko 100 obolelih na 100.000 građana.
A druga stvar koja nam nikako ne ide na ruku je činjenica što će ovaj treći talas, po svemu sudeći, biti još duži nego što su pokazivali raniji proračuni. Naime, u ljubičastoj zoni sa ekstremnim vrednostima zaraženih mogli bismo da se zadržimo narednih 25 dana, dakle negde do 20. novembra.
- Vrh trećeg talasa mogao bi da bude između 5. i 20. novembra. Ali, ako se situacija otme kontroli, on može da bude i duži. Ukoliko narednih dana dođe do naglog porasta broja zaraženih u Srbiji, matematički modeli će preračunati nove vrednosti - istakao je pre nekoliko dana Kočović.
Kako jasno pokazuju grafike prof. Kočovića, tokom prvog talasa Srbija je u ljubičastoj zoni bila 17-18 dana, a tokom drugog čak 40.
Međutim, pomalo šokantne su brojke koliko bismo zaraženih mogli da imamo po danima, pa nije isključeno da oko 17. novembra imamo i više od 2.400 zaraženih za 24 sata!
"Stvarni dnevni brojevi će lako odstupati i +/- 40% od ovih usrednjenih, tj. stvarni maksimum lako može da bude i oko 3.500".
- Moj petočlani tim sastavljen od matematičara i programera prati na dnevnom nivou stanje u svih 216 država. Koristimo Gausovu krivu (matematički model koji se bazira na radu čuvenog nemačkog matematičara i fizičara Johana Karla Fridriha Gausa) koja se pomera na dnevnom nivou. Metodologija je jedinstvena, a bazira se na višestrukim talasima - objasnio je ranije Kočović.
Podsetimo, prema vrednovanju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti zemlje se nalaze u zelenoj zoni ako imaju manje od 15 zataženih na 100.000 stanovnika, u žutoj ako se vrednosti kreću od 15 do 30/100.000, u crvenoj ako imaju 30 do 50 obolelih tokom prethodnih 14 dana na 100.000 ljudi i, konačno, u crveno-ljubičastoj zoni sa vrednostima 50-100 na 100.000 stanovnika.
Srbija je do juče imala 83,9 zaraženih na 100.000, ali je sada i ova brojka u porastu…
Nema pandemije, virus je i politika, maske štite, ali od kazni kaže Nestorović. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Blic