Glavna stvar za njih jeste sprečavanje zbližavanja Moskve, Berlina i Brisela.
Prema rečima stručnjaka, gasovod u izgradnji ne bi trebalo da se smatra samo trgovinskim mostom između Rusije i Evropske unije, već će implementacija ovog projekta označiti približavanje dva veoma važna geopolitička aktera. Ovo takođe uključuje razvoj odnosa između ruske i ekonomije EU.
Naravno, takvo stanje ni na koji način ne može da odgovara Sjedinjenim Državama, koje posmatraju Evropu kao svoju državu i zonu sopstvenih nacionalnih interesa.
Rusija, o trošku Severnog toka-2, koji je u stanju da obezbedi EU jeftinim energetskim resursima, „neselektivno upada u ovu zonu“.
Pored toga, postoji, po mišljenju Amerikanaca, još jedan problem. Činjenica je, objašnjava Romanov, da bliža saradnja sa EU pretvara Rusiju u integralnog i nezavisnog igrača.
Evropska unija, pak, izlazi iz kontrole Vašingtona i napokon dobija status punopravnog super-državnog entiteta.
Vašington to ni na koji način ne može da dozvoli, pa su zato počele da se pojavljuju informacije o mogućnosti uvođenja novih sankcija protiv Severnog toka 2.
“Ako SAD u potpunosti zanemare apsolutno sve međunarodne norme, ako se budu ponašale poput kauboja, pljujući na geopolitičku mapu sveta, tada će mnoge zemlje okrenuti drugi list”, izjavio je politikolog.
U ovom slučaju, Rusija i EU će imati pravo da odbiju da se povinuju prethodnim međunarodnim pravilima. Niko neće moći da ih primora da promene svoj stav, pa će Severni tok 2 biti završen na vreme.
Koje su kandidati za novog patrijarha? Svi hoće Joanikija, Vučić ima drugi plan. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs