"Postoji 700 do 800 hramova Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i 66 manastira. U igri je novac. Neke od osporavanih nekretnina leže na vrednoj obali Jadranskog mora i idealne su za korišćenje u turističke svrhe", upozorava hrišćanski medij.
List podseća da se Crna Gora i taj naziv prvi put pominju u 15. veku, a da 1910. ona postaje kraljevstvo. Podsećaju i da je Crna Gora ušla u NATO 2017. godine i da joj je deklarativno cilj da uđe u Evropsku uniju, međutim, kako naglašava list, vlasti u Crnoj Gori su ipak ignorisale zabrinutost EU kad je ovaj zakon u pitanju, te da su čak odbili i da napišu u tekst zakona da će verskim zajednicama biti zagarantovano pravo korišćenja imovine.
"Christianity today" navodi da vlasti u Crnoj Gori sada hoće da stvore svoju crkvu, uz napomenu da je osnivač raskolničke tzv. Crnogorske pravoslavne crkve izopšteni sveštenik SPC (raspop Miraš Dedeić), a da su poslanici koji su izglasali ovakav zakon anatemisani, odnosno izbačeni iz pravoslavlja.
Međutim, kako se ističe u tekstu, Crnoj Gori i nije stalo do bilo čega, osim nekretnina – tačnije prepisivanja imovine SPC na sebe.
Američki hrišćanski list piše kako su masovni protesti u Crnoj Gori, koji su se proširili i na gradove Srbije, mirni i predvođeni sveštenstvom, ali da je država uzvratila napadima.
Podsećaju na policijske napade i prebijanje vladike Metodija, kao i izjavu vladike Joanikija koji je poručio da će Crkva i vernici braniti imovinu Crkve i svojim životima.
Đukanović preko noći promenio ploču. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: IN4S