Tokom konflikta u Siriji masovnost upotrebe nevođenog i posebno vođenog protivtenkovskog naoružanja dovelo je do toga, da gubici sirijske vojske u jednom momentu postanu alarmantni. Upotreba savremenijih sistema ruske proizvodnje koje je sirijska armija izgubila u borbama sa militantima (magacini, skladišta), kao i kasnija pojava zapadnih sistema iste kategorije u njihovim redovima, postala je smrtonosna za najkvalitetnije tenkove (T-72M1) koje je posedovala sirijska vojska.
Sirijski inženjeri osmislili rešenje koje će pokušati da zaštiti tenkove od napada na gornju projekciju tenka https://t.co/Iuwzs23QlJpic.twitter.com/x5SxKi9FEE
— Marsonline (@gvozdenavolja) March 11, 2020
Ovo je nateralo sirijske inženjere (uključujući i savetnike sa strane) da hitno krenu sa modernizacijom svog tenkovskog i generalno oklopnog parka. U narednih nekoliko meseci od aktivnog početka rada na novim projektima, izašla je čitava plejada oklopnih vozila koji su sa svih strana bili zaštićeni protivkumulativnim rešetkama (karakterističan izgled ptičijeg kaveza iz koje viri topovska cev), unapređenim tipovima dinamičke zaštite, kao i ojačanjima osnovnog oklopa.
Ovo je značajno smanjilo gubitke oklopno-mehanizovanih snaga na frontu, posebno u borbi protiv vođenih projektila i RPG. Tenkovi su značajno ojačani sa frontalne i bočnih strana, dok je sektor u kome se nalazi motor dodatno zaštićen.
Međutim, gornja strana je ostala nezaštićena. Na svu sreću ovo se nije moralo hitno rešavati jer teroristi nisu posedovali vazduhopoplovne snage (avioni,helikopteri, bpl) koji bi mogli da izvedu napad na gornju projekciju tenkova, niti su posedovali najsavremenije protivoklopne sisteme (Javelin) koji imaju ovakvu mogućnost. Za takva dejstva su pored prethodno pobrojanih letećih platformi potrebna i visokoprecizna ubojna sredstva koja iz daljine od najmanje nekoliko kilometara mogu da pogode svoj cilj sa maksimalnim odstupanjem 1-1,5 metra.
Poslednja eksalacija konflikta u kome se značajnije uključila turska armija je na najbolji način demonstrirala slabost tenkova u sudaru sa modernim udarnim bespilotnim letelicama, koje i svom sastavu poseduju visokoprecizno naoružanje. Ove letelice koriste projektile koji „prirodno“ pogađaju svoje ciljeve sa gornje strane. A to je upravo strana koja je za tenkove nakritičnija.
Na osnovu ove činjenice sirijska vojna industrija počela je sa procesom dodatne modernizacije svojih tenkova, koja treba da donese novi kvalitet kada je u pitanju oklopna zaštita ovog sredstva. Naime, sirijski inženjeri su osmisli vertikalne nosače za postavljanje protivkumulativnih rešetki koje treba da zaštite tenk tamo gde je on najslabiji.
Sirijski inženjeri su počeli rad na nekoliko tipova osnovnih borbenih tenkova koje imaju u svom sastavu. Pre svega na tenkovima T-72M1 ali i T-55MV. Kao što vidimo na fotografiji modernizacija podrazumeva zavarivanje četiri noseće „štangle“ za bočne stranice tenkovske kupole, koje će omogućiti integraciju „kišobrana“ koji će se sastojati od protivkulumativne rešetke koja će biti paralelno postavljena u odnosu na tenk, i čija će površina štititi najveći deo tenka (možda i ceo tenk).
Ove rešetka će se nalaziti sigurno na metar visine iznad najviše tačke tenka. Ovo je neophodno iz razloga da se što više proširi efektivna zona pokrivenosti tenka, ali i obezbedi prostor za nesmetano kretanje tenkovske posade koja ulazi kroz kupolu (komandir tenka i nišandžija).
Kako je sirijska vojska prešla tursku i naterala ih da raketiraju makete umesto prave PVO sisteme, saznajte OVDE!
Izvor: bog-rata.com