Sirijci su sa ovim oruđem ostvarili zapažene uspehe, jer pored klasičnih granata MSTA-B može da ispaljuje i visokopreciznu municiju „Krasnopolj“. Na internet resursima se pojavio i veliki broj video snimaka na kojima se vidi precizno pogađanje pojedinačnih neprijateljskih ciljeva koji se nalaze na daljinama 20+km. Primena ove municije je indikovana bukvalno protiv svih ciljeva koji se mogu pojaviti na frontu. Obično su to stacionarni objekti (skladišta sa municijom, komandna mesta, uporišne tačke), ali i različiti tipovi borbene tehnike, od tenkova pa sve do višecevnih bacača raketa.
U Idlibu primećena baterija haubica MSTA-Bhttps://t.co/l2Cd1dn0YSpic.twitter.com/H14UnRHkqx
— Marsonline (@gvozdenavolja) March 13, 2020
Prve informacije o mogućoj primeni projektila „Krasnopolj“ (haubice MSTA-B) su se pojavile u Siriji sredinom 2016. godine. Ekspanzija upotrebe ovog projektila je usledila 2017. godine tokom operacije za deblokadu Dejr ez Zora. Tom prilikom je snimljen i veliki broj video-kadrova na kome se vidi „snajpersko“ dejstvo ove municije.
„Krasnopolj“ se na cilj navodi pomoću laserskog snopa koji je deo automatizovanog sistema za upravljanje vatrom Malahit. Ovaj marker uglavnom koriste specijalne jedinice, ali se u poslednje vreme ista oprema kači i na izviđačke bespilotne letelice. Zahvaljujući ovij tehnologiji postižu se impresivni rezultati kada je u pitanju preciznost artiljerijske vatre.
Projektil je veoma efikasan kada treba uništiti objekte koji se koriste za skladištenje naoružanja i municije. Kada trebe direktno pogoditi vatrenu tačku sa utvrđenim neprijateljom, ili ukopano artiljerijsko oruđe sa posadom. Neretko se sa njim mogu napasti i oklopna borbena tehnika neprijatelja, transportna sredstva i slično.
Visokoprecizni projektil ima dosta visok rejting u svetu zahvaljujući njegovoj uspešnoj upotrebi u Siriji. NJegova efikasna primena je posebno bila vidljiva prilikom slamanja džihadističke odbrane u rejonu Abu Kamal (Operacija deblokade garnizona Dejr ez Zor). Ista, ako ne i još veća uspešnost je ponovoljena prilikom poslednjih borbi oko Sarakiba i Alepa.
Na osnovu ovih iskustava ruski inženjeri rade na permanentnom unapređenju projektila „Krasnopolj“. Poslednje njegove verzije imaju mogućnost navođenja preko satelita. Preciznost na maksimalnim daljinama dostiže respektabilnih 90 odsto (od 10 granata 9 će pogoditi centar mete). Tom prilikom se postižu minimalni otkloni od gađane tačke, koji su u osnovi nebitni.
„Krasnopolj“ je visokoprecizni artiljerijski (haubički) projektil koji je opremljen razorno-parčadnim tipom bojeve glave. NJega je razvio Konstruktorski biro iz Tule (Konstruktorskoe bюro priborostroeniя). Serijska proizvodnja projektila se realizuje u kompaniji OAO „Ižmaš“. Proizvodi se u dva kalibra 152 i 155mm (izvozna verzija). Efektivni domet projektila je do 25km. Okvirna cena za modernizovanu verziju projektila koji nosi oznaku Krasnopolj-M je 35 hiljada američkih dolara.
Pročitajte OVDE zašto se Amerikanci iskrcavaju u EU.
Izvor: bog-rata.com