U ovim ustanovama se testiranje još ne radi, a kako saznajemo, realno je da se to dogodi u bliskoj budućnosti, a već su počeli na COVID 19 da se testiraju oni koji imaju tešku respiratornu infekciju i koji moraju na respirator bez obzira na to da li su bili u inostranstvu ili u kontaktu sa zaraženima.
- Srbija u ovom trenutku ima na četiri mesta mogućnost za testiranje na korona virus. To su Institut "Torlak" i instituti za javno zdravlje Niš, Kragujevac i Novi Sad. Svi su oni opremljeni sa svim materijalom, ali naša referentna ustanova u ovom trenutku je "Torlak", i u njemu se rade sva moguća testiranja na korona virus - rekao je Gojković.
On je rekao da Srbija u ovom trenutku nema problema sa nedostatkom opreme za testiranje, kao i da nabavka testova ide onako kako predlaže naš stručni tim.
U planu je nabavka nove količine testova, i u skladu sa tim kako se bude odvijao broj pacijenata kojima je neophodno da se ustanovi da li jesu ili nisu zaraženi. U zavisnosti od epidemiološkog statusa zemlje, SZO menja preporuke za broj testiranja. Nama je ključna stvar u ovom trenutku, ne da gledamo samo ukupan broj testiranih, već nam je mnogo važnije da suzbijemo infekciju odnosno brzinu prenosa među populacijom. Nemamo potrebe za brigom za testove i mi ćemo u skladu sa tim i sa epidemiološkom situacijom odlučivati dalje za testiranje - kazao je Gojković.
Racionalna upotreba ne znači da nemamo testove
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog, na pitanje zašto se ne testira više ljudi ponovila je da su jasno definisane indikacije kada osoba treba da se testira.
- Testiranja na lični zahtev nisu potrebna, niti su teoretski moguća. U SAD jeste to slučaj, ali su u pitanju brzi testovi niske senzitivnosti sa velikim brojem lažno i pozitivnih i negativnih rezultata. Mi koristimo testove SZO koji su trenutno najsenzitivniji na svetu. Nije nam cilj da testiramo jer znamo da 4 od 5 osoba ima ili blage ili asimptomatske forme bolesti. Sigurno je da ne možemo da obuhvatimo sve koji su inficirani, ali nam je cilj da smanjimo i razvučemo epidemiju i steknemo kolektivni imunitet. Racionalna upotreba nije što nemamo testove ali imamo strogo određene indikacije kada i zbog čega se upotrebljava - objasnila je Darija Kisić Tepavčević.
Epidemiolog Predrag Kon, načelnik Jednice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda, otkriva da se već testiraju svi oni koji imaju tešku respiratornu infekciju i koji iz bilo kog drugog razloga moraju na respirator.
- Tako da se povećava uzorak onih koji moraju da se testiraju a nisu vezani samo za putovanje i za kontakte kao što je bio slučaj. Uskoro će da se poveća broj potreba za testiranjem, pa je realno očekivati u bliskoj budućnosti da će početi to da rade i još neki centri, a sada je tako kako jeste - kaže Kon.
U Srbiji je korona virus potvršem u 72 slučaja. Najviše ih je hospitalizovano u Klinici za infektivne i tropske bolesti u KCS - 17, zatim u Nišu - 6, u Novom Sadu ih je 4, u Kragujevcu 2 i jedan u Pančevu.
Infektivna odeljenja - "korona centri"
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Edita Stokić, govoreći o stanju pacijenata koji su u toj zdravstvenoj ustanovi, kazala je da su oni smešteni u takozvanom "korona centru".
- U KCV leče se 4 pacijenta. Nulti pacijent iz Bačke Topole je i dalje na lečenju u KC Vojvodine i njegovo zdravstveno stanje se popravlja. Drugi pacijent je iz okoline Novog Sada, on je u poluintezivnoj jedinici, bolji mu je rentgenski nalaz na plućima i on pokazuje značajnu regresiju. Pacijent iz Opšte bolnice Kikinda postavljen je odmah nakon prijema na mehaničku ventilaciju zbog teških promena na njegovim plućima, i njegovo stanje se monitoriše 24 sata. Od njegovog prijema do danas je stanje nepromenjeno. Četvrti pacijent je i poslednji stigao, i nakon dva dana hospitalizacije postavljen je na mehaničku ventilaciju s obzirom na to da je nakon prijema došlo do pogoršanja njegovog nalaza na plućima, što je i zahtevalo i postavljenje na mehaničku ventilaciju. Svi oni su smešteni u takozvanom "korona centru" u Jedinici intezivnog lečenja Infektivne klinike KCV, i poseban multidisplinarni tim brine o praćenju njihovog zdravstvenog stanja i taj monitoring je 24 sata - rekla je Stokić.
Šta je Vučić saopštio pročitajte OVDE!
Izvor: Telegraf