Najnovije

STIGAO ODGOVOR NA PITANJE KOJE ZANIMA MNOGE: Evo da li ibuprofen može uticati na infekciju korona virusom!

Dok hiljade i hiljade ljudi širom sveta svakodnevno oboljeva i traži spas od zaraze, od vodećih lekara u Velikoj Britaniji stigla je "preporuka" da se ibuprofen i paracetamol mogu koristiti za samolečenje od smrtonosnog virusa, koji se krajem prošle godine pojavio u kineskom gradu Vuhanu.

Ilustracija (Foto: pixabay. com)

Brzinom munje, međutim, oglasili su se i mnogi svetski stručnjaci koji smatraju da ibuprofen i paracetamol mogu pogoršati stanje pacijenta obolelog od korone virusa.

U pitanju su inače lekovi koji služe za spuštanje temperature.

Brufen je zaštićeno ime ze ibuprofen. Radi se o jednom istom leku. Prema naučnim podacima ne može se govoriti o povezanosti ibuprofena sa pogoršanjem stanja tokom infekcije korona virusom. Ibuprofen je samo jedan od preparata nesteroidnih antiinflamatornih lekova. U ovu grupu lekova, pored ibuprofena, spadaju flurbiprofen, diklofenak, naproksen i drugi koji se uobičajeno koriste kao lekovi protiv bolova i antireumatici lekovi protiv reumatskih bolesti.

- Za sada nema odgovarajućih kliničkih studija i dokaza da bilo koji lek iz ove grupe, ukoliko se pravilno koristi, pogoršava stanje tokom infekcije Kovid-19. Ipak, treba biti oprezan i pratiti dalji razvoj situacije -rekao je klinički farmakolog Medicinskog fakulteta Janko Samardžić.

Svim građanima koji imaju određene simptome respiratornih infekcija, a koji su u prethodnom periodu boravili u području zahvaćenim KOVID-19, dostupni su brojevi telefona, prema mestu prebivališta, u vremenu od 08 do 22h, na kojima mogu dobiti sve potrebne informacije, kao i preporuke o daljem postupanju, od dežurnih epidemiološka. Napominjemo da u takvim slučajevima nije potrebno ići u dom zdravlja ili bolnicu, niti šetnjom i drugim aktivnostima izlagati druge građane potencijalnim rizicima, već se treba odmah obratiti dežurnom epidemiologu.

Za bliže informacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul. Dr Subotića 5, 11000 Beograd, Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.

Inkubacija, simptomi i prevencija

Infekcija novim korona virusom ima inkubacioni period između 1-14 dana. Studija objavljena u "Žurnalu Američkog medicinskog udruženja" otkrila je novi dokaz da se virus može širiti asimptomatično. Stručnjaci su procenili da svaka zaražena osoba tokom epidemije u proseku inficira još dve do tri osobe.

Infekcije korona virusom imaju širok spektar simptoma, uključujući groznicu, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Blaži slučajevi uzrokuju simptome poput prehlade, dok teži mogu dovesti do upale pluća, teškog akutnog respiratornog oboljenja, prestanka funkcije bubrega i smrti.

Najbolja lična prevencija je često pranje ruku i dezinfekcija površina, nošenje zaštitnih maski na licu i rukavica u javnom prevozu i ustanovama.

Pročitajte OVDE  čime su to Ameri pojurili da se snabdeju u jeku epidemije.

Izvor: Mediji

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA