Nedavni telefonski razgovor kineskog predsednika Si Đinpinga i italijanskog premijera Đuzepa Kontea ima i simboličan i praktičan značaj, jer se dve zemlje zajednički bore protiv epidemije COVID-19, rekli su italijanski analitičari.
U telefonskom razgovoru obavljenom u ponedeljak uveče, Si je rekao da se Kina identifikuje sa hitnim problemima Italije i da će poslati više medicinskih stručnjaka u Italiju i učiniti sve što je u njenoj moći da pruži medicinski materijal i drugu pomoć.
Konte se zahvalio kineskoj strani na dragocenoj podršci i pomoći u teškim vremenima Italije, rekavši da je ovo još jednom dokazalo duboko prijateljstvo dva naroda.
Šangajski medicinski stručnjaci prisustvuju videokonferenciji sa italijanskim stručnjacima, u Šangaju, u istočnoj Kini, 16. marta 2020. godine, deleći svoje iskustvo u preventivnim i kontrolnim merama, medicinskom tretmanu i naučnim istraživanjima koja se odnose na epidemiju koronavirusa. Foto: Wang Xiang/Xinhua
"Simbolički je značaj da lideri ove dve države razgovaraju o ovoj pandemiji sa kojom se jedna zemlja, Kina, uspešno suočila", kaže Alesia Aminjni, šef programa Azije s Italijanskog instituta za međunarodne političke studije, za Sinhua. "Iz praktične perspektive, to je takođe dobrodošlo, jer je Italiji potrebna sva pomoć koju može dobiti kako bi se suočila sa ovom epidemijom."
"Sada kada je Kina uglavnom imala kontrolu pod nadzorom, mislim da bi oni pomogli bilo kojoj zemlji koja joj je potrebna", rekao je Đan Franko Galo, analitičar za politička pitanja ABS Sekjuritiz.
Italija je postala prva članica od sedam grupa (G7) koja se pridružila Kineskoj inicijativi za pojaseve i puteve. Tokom telefonskog razgovora, Si je rekao Konteu da je Kina voljna da sarađuje sa Italijom da doprinese međunarodnoj saradnji u borbi protiv pandemije COVID-19 i izgradnji Zdravljenog puta svile.
Si je boravio u državnoj poseti Italiji 2019. godine, tokom koje su dve zemlje potpisale memorandum o sporazumu kako bi zajednički unapredile izgradnju pojaseva i puteva. Nakon posete, Konte je otputovao u Peking na drugi Forum za međunarodnu saradnju pojaseva i puteva.
Kinezi našli dokaz da su Amerikanci novi koronavirus stvorili najkasnije 2015., više OVDE.
Izvor: Sinhua