Od „više od 1.300“ sakralnih i drugih objekata srpske baštine na prostoru Kosova i Metohije, kakvom cifrom barataju u javnosti ministar kulture Vladan Vukosavljević i Kancelarija za KiM naše Vlade, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture prepoznaje 458 nepokretnih kulturnih dobara. Od njih je 60 od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, a samo četiri na listi Uneska, sa naznakom „u opasnosti“. Kad bi došlo do eventualne podele srpski deo bi obuhvatio samo Sokolicu, a najvažnije na Metohiji, Dečani, Pećka patrijaršija, Bogorodica LJeviška, Prizen, Gračanica...ostaju u neprijateljskom okruženju.
Razgovarano je i o sprezi crkve i vlasti i na koji način se ona ispoljava, i da li i zašto, prošlim i sadašnjim vlastima Kosovo služi samo za manipulaciju. Zašto crkva ne plaća porez i kakve to veze ima sa izjavom patrijarha Irineja pre nekoliko godina. Šta žele Srbi na Kosovu i šta se spekuliše kao jedan od novih mogućih poteza Albanaca. Bilo je reči i o sve češćim govorkanjima o Amfilohiju kao crnogorskom patrijarhu, kao i o upisu imovine srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i da li postoji verovatnoća od sukoba.
Malo ko je Tarabiće iz sela Kremne i njihova proračanstva shvatao za ozbiljno, ali većina njih do sad se obistinila. Pročitajte OVDE sve detalje.
Izvor: Pravda