U Republici Srbiji su do 15 časova 24. marta 2020. godine registrovana ukupno 303 potvrđena slučaja KOVID 19.
Od poslednjeg izveštaja do 15 časova, 24. marta 2020. godine testirani su uzorci 94 osobe od kojih je 54 pozitivno i 40 negativno na novi korona virus.
Od 54 potvrđena slučaja od poslednjeg izveštaja, njih 27 je hospitalizovano, dok se njih 27 nalazi u kućnim uslovima.
Do 15 časova 24. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 916 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Lončar o Sajmu: Slušamo Kineze
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar izjavio je danas da je kineskim stručnjacima bilo predstavljeno više lokacija u Beogradu za prihvat i smeštaj osoba s lakšim simptomima virusa korona, a da su oni izabrali Sajam, jer tu postoje neki neophodni uslovi.
- Oni su izabrali Sajam, zbog kontrole, jer što šta mora da se kontroliše. Moraju da postoje posebni ulazi za pacijente, za lekare, sestre, medicinsko osoblje, treba da postoje još neki faktori koji moraju da se ispune da bi to bilo aposlutno bezbedno, rekao je Lončar na konferenciji za medije u Vladi Srbije.
On je rekao da je s obzirom na iskustva kineskih lekara, Sajam izabran kao lokacija, jer je, kaže, struka odlučila da bi to bilo najbolje rešenje, budući da su i oni slične prostore u Kini pretvarali u tako nešto i dalo je rezultate.
Danas su bili na Sajmu, i oni će videti kako će to biti, gde će se ulaziti, izlaziti, šta će se koristiti na osnovu toga treba nam 48 sati da sve to pripremimo, rekao je ministar.
On je naveo da će nadležni sprovesti i poslusati ono što struka odredi i preporuči.
Jasno mi je da se to nekome ne sviđa, ali molim sve da shvate, da u situaciji u kojoj se nalazimo, nemamo mnogo izbora, moramo da slušamo struku da bismo uspeli da se izborimo s koronom, rekao je Lončar.
Vlada Srbije: Nove mere u borbi protiv virusa KOVID-19
Vlada Srbije usvojila je danas najnovije odluke u vezi sa sprečavanje širenja virusa KOVID 19, a među njima je i odluka koja se tiče korisnika socijalne pomoći, dodataka za pomoć i negu drugih lica, dečjih dodataka kao i građana sa pravom na sve naknade u vezi sa posebnom negom deteta.
Svima njima, kojima pravo korišćenja navedenih sredstava ističe 15. marta ove godine i kasnije, produžava se dalja isplata prava na osnovu ranije donetih rešenja za vreme trajanja vanrednog stanja. Vlada je donela odluka da nijedan građanin ne može snositi posledice u slučaju nepostupanja u zakonski propisanom roku u svim upravnim postupcima. Ovo praktično znači da će svi rokovi u upravnom postupku (podnošenje žalbi, donošenje odluka) produžavaju za 30 dana od dana prestanka vanrednog stanja. Takođe, za vreme trajanja vanrednog stanja lekovi i medicinska sredstva mogu se uvoziti iz Kine. Vlada Srbije je oš jednom apelovala na sve građane da se pridržavaju svih mera bez izuzetka, jer je to jedini način da svi zajedno pobedimo ovu zaraznu bolest.
Za dva dana prelazimo na novi metod borbe protiv korone. Lončar je rekao da će se za dva dana preći na novi metod borbe protiv korona virusa, što podrazumeva testiranje većeg broja ljudi. "Već je izdat nalog svim domovima zdravlja da će morati da imaju po jedna objekat u kojem će morati da imaju rendgen aparat i aparat za laboratiriju kako bi se proverila krvna slika. Tu će dolaziti svi pacijenti za koje se odredi da treba da budu testirani", rekao je Lončar na konferenciji za medije. Ističe da će epidemilozi određivati ko treba da dođe u dom zdravlja da se testira u za to tačno određene prostorije. Za tu strategiju smo se opredelili, a na osnovu iskustava u Kini, napomenuo je ministar.
"Oni su isto radili u početku kao i mi i menjali strategiju. I smatraju da bi bilo dobro da ovu strategiju promenimo i da napadnemo virus, a ne da idemo na odugovlačenje. To je strategija koja kreće u roku od dva dana i sada priprememo sve što je neophodno za to". Lončar kaže da Kinezi sada obilaze te prostorije, pošto u njima treba obezbediti posebne uslove. Podseća da je juče, u konsultaciji sa kineskim lekarima, doneta odluku da se pređe na novi metod borbe sa korona virusom, a koji podrazumeva testiranje većeg broja ljudi.
Najnoviji presek stanja u 15 časova. U Srbiji su danas do 15 časova registrovana još 54 zaražena, što je dosad ukupno 303 registrovana od korona virusa, saopštio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar dodajući da su u Srbiji u bolnici 152 osobe. Od današnjih 54, 27 je zadržano u bolnici a ostali su kod kuće sa blažim simptomima.
Lončar je dodao da su kineski eksperti od svih predloženih lokacija izabrali BG Sajam jer ima posebne ulaze, izlaze za pacijente... Kineski stručnjaci su preporučili da VMA nikako ne može da prihvata korona pacijente zbog centralne ventilacija i ta vojna ustanova sada će imati funkciju civilne bolnice za sve ostale pacijente. Obolele od korone primaće Gradska bolnica na Zvezdari.
- Testiraće se oni ljudi za koje epidemiolozi kažu da treba da se testiraju, neće se niko testirati privatno - pojasnio je Lončar termin masovnog testiranja.
Na pitanje kako sneg utiče na korona virus, epidemiolog dr Predrag Kon kaže da sneg ne utiče na ovaj virus i da je poznato da virusi opstaju na niskim temperaturama uprkos našem decenijskom verovanju da ih hladno vreme ubija.
Pročitajte OVDE kako će penzioneri dizati penzije.
Izvor: Kurir