U intervjuu državnoj novinskoj agenciji TASS, rekao je da su Sjedinjene Države svojim `antiraketnim kišobranom` ugrozile stratešku stabilnost, a da je Rusija hipersoničnim oružje tu stabilnost i ravnotežu vojnih potencijala povratila.
„U Vašingtonu su računali da će sa antiraketnim kišobranom stvoriti situaciju da onaj protiv koga upotrebe nuklearno oružje neće biti u stanju da uzvrati. Mi smo povratili stratešku ravnotežu uz pomoć hipersoničnog i drugog savremenog naoružanja“.
Odgovarajući na pitanje – a neće li to oružje, koje sada „visi na zidu“, u drugom ili trećem `činu` početi da puca? – ruski lider se takođe poslužio poređenjem sa pozorištem:
„To sa pucanjem u `trećem činu` važi za pozorište, a u realnom životu važe drugi zakoni. Hipersonično oružje će `pucati` ako bude visilo samo na jednoj sceni, na jednom zidu, a ako bude i na drugom – niko neće sebi dozvoliti da ga upotrebi. To i jeste ravnoteža snaga. Zahvaljujući njoj, u svetu posle Drugog svetskog rata nije bilo velikih vojnih konflikata“.
Putin je posebno naglasio da njegova zemlja nema nameru da sa bilo kime ratuje:
„Sa hipersoničnim oružjem smo naprosto isključili mogućnost da neko drugi započne rat protiv Rusije“.
Ukazao je da je Rusija na sedmom mestu u svetu po vojnim rahodima jer su ispred nje SAD, Kina, Saudijska Arabija, Velika Britanija, Francuska i Japan. Dodao je da Moskva te rashode iz godine u godinu smanjuje dok ih mnoge druge zemlje povećavaju.
„Sada smo u situaciji u kojoj Rusija nikada nije bila. Prvi put mi nikoga na vojnom planu ne sustižemo. Sada raspolažemo udarnim ofanzivnim naoružanjem, uključujući i interkontinentalno, kakvo nema niko u svetu. Sada su drugi u situaciji da nas sustižu“.
Podsetio je da je ruska armija 2000-te brojala 1,3 miliona vojnika i oficira, a da joje sada sasvim dovoljno što ih ima tek nešto preko milion.
I zato –kako je naveo – što je pre dve decenije raspolagala sa samo 6 odsto savremenog saoružanja, a sada je taj procenat – bezmalo 70 odsto…
Iran napao tursku vojsku u Siriji. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: fakti.org