Nakon pada takozvane kosovske vlade na čijem čelu je bio lider "Samoopredeljenja" Aljbina Kurti, i to posle nepuna dva meseca, nova tema je na stolu - ko će formirati novu vladu?
Po svoj prilici, to bi mogao da bude doskorašnji Kurtijev koalicioni partner, Demokratska stranka Kosova (DSK) Ise Mustafe, koja je praktično oborila vladu čiji je deo bila.
Međutim, ovih dana su u igru su uvedeni i stari igrači, Alijansa za budućnost Kosova (ABK) Ramuša Haradinaja i Inicijativa NISMA Fatmira LJimaja, koje bi mogle da budu potencijalni partneri DSK u budućoj vlasti. Štaviše, govori se i o mogućnosti da se razgovara sa manjinskim strankama što su, između ostalih, i predstavnici Srba.
Tako bi se ove dve stranke i njihovi lideri ponovo vratili u institucije, u kojima su na funkcijama bili i u prethodnom sazivu, doduše sa sada opozicionom strankom Demokratska partija Kosova (DPK) na čijem čelu je Kadri Veselji.
Sve u svemu, vrlo je "živahno" na Kosovu i Metohiji, gde tamošnje političare ništa nije moglo da spreči u tome da ne prave političku usred zdravstvene krize, a apeli, sugertije i molbe sa svih strana nisu previše pomogle.
Do ovog trenutka, niko ne može ni da pretpostavi na koji način će se ova situacija raspetljati, jer su sve opcije u igri, od toga da Kurti pokuša ponovo da sastavi većinu, preko toga da DSK preuzme vlast, do opcije da se, ako ništa drugo ne uspe, organizuju još jedni vanredni parlamentarni izbori i to pola godine nakon prošlih, takođe vanrednih.
Tači piše pisma Kurtiju
Vrlo brzo pošto je vlada pala, predsednik genocidne tvorevine Hašim Tači napisao je lažnom premijeru premijeru Kurtiju pismo, i to ne jedno, nego čak tri. U svakom od njih tražio je ime mandatara za sastav nove vlade. Do sada ga, međutim, nije dobio, s obzirom na to da Kurti na ova pisma praktično ne reaguje.
Iz tog razloga, Tači je čak i upozorio da će preduzeti nove korake prateći ustavna ovlašćenja, kako bi nova vlada što pre mogla da bude formirana. Sa druge strane, Kurti smatra da Tači jedino kršenjem Ustava može da formira novu vladu, dok se on i "Samoopredeljenje" zalažu za raspisivanje novih izbora nakon suzbijanja krize izazvane korona virusom.
- Odgovorićemo na poziv čim se stvore uslovi za odgovor - rekla je potpredsednica "Samoopredeljenja" Arberie Nagavci.
DSK u niskom startu
Međutim, dok Kurti čeka da korona prođe, zalet za sastav nove vlade na KiM hvataju njegovi dosadašnji saradnici iz DSK, stranke koja bi mogla da bude okosnica nove većine u kosovskom parlamentu, i iz čijih redova bi moga do dođe sledeći kosovski premijer.
Kako je prenela "Gazeta expres", prvi čovek ove stranke Isa Mustafa rekao je da je od svoje partije dobio "zeleno svetlo" za formiranje koalicije sa Haradinajevom ABK i NISMA Fatmira LJimaja, kako bi formirao novu vladu..
Osim njih, navodno će razgovori biti obavljeni i sa manjinama, tačnije Srpskom listom koja ima svih 10 poslanika u parlamentu okupirane srpske pokrajine, kao i predstavnicima drugih manjinskih stranaka, koji takođe imaju 10 poslanika.
Međutim, sve ovo će se desiti tek kada DSK dobije zeleno svetlo kao drugoplasirana stranka da imenuje mandatara. Do tada sve je, bar formalno, na čekanju.
ZSO ponovo "u igri"
Uporedo sa pričom da bi DSK mogao da bude okosnica kosovske vlade, u javnost se vratila i maltene zaboravljena Zajednica srpskih opština (ZSO). Slučajno ili namerno, o njoj je govorio baš lider ove stranke Isa Mustafa, koji je kazao da to pitanje "može biti na stolu tokom razgovora Beograda i Prištine, jer je Kosovo preuzelo tu obavezu".
I to zaista jeste tako, jer je formiranje ZSO dogovoreno Briselskim sporazumom koji su Beograd i Priština potpisali u aprilu 2013. godine.
Međutim, zanimljiv je momenat u kome se ona vraća na dnevni red, posle nekoliko godina potpunog ignorisanja od strane prištinskih vlasti, i u trenutku kada se spekuliše da bi DSK mogao, između ostalog, i sa manjinama na KiM (a srpska je najveća) da razgovara o budućoj vladi.
Niko neće Tačijevu stranku
Jedina stvar koja se, bar za sada, čini izvesnom, jeste da niko ne želi saradnju sa DPK, čiji je osnivač Hašim Tači, a koju trenutno vodi Kadri Veselji
DSK u ovoj fazi ima samo jedan uslov, a to je da ta stranka neće ući u koaliciju sa DPK - rekao je zamenik predsednika DSK LJutfi Haziri.
Međutim, oglasila se i Veseljijeva stranka koja, izgleda, ni sama ne vidi sa kim bi eventualno mogla da sarađuje u perspektivi zbog čega, kako tvrde njeni funkcioneri, ostaje u opoziciji.
Vlada lažne države pala je 25. marta, kada je izglasano nepoverenje Aljbinu Kurtiju i njegovom kabinetu.
Da li će Zapad da sruši Vučića zato što je odbio MMF, saznajte OVDE!
Izvor: Blic