Od kako je Bajden stekao gotovo nepremostivu prednost, u demokratskom taboru je rastao pritisak na Sandersa da se povuče, pa je ovaj potez dokle i bio očekivan.
Svoju ulogu u ovakvom razvoju događaja imao je i bivši predsednik Barak Obama. Sanders i Obama su proteklih nedelja u više navrata razgovarali.
Sada se očekuje da Obama i javno podrži svog bivšeg potpredsednika Bajdena, čime će početi ulazak u novu fazu napora demokrata da u novembru pobede Donalda Trampa.
U skladu sa tradicijom, Obama je ranije rekao da se neće javno uplitati u borbu svojih stranačkih kolega na predizborima, ali je obećao da će podržati onoga ko iz nje izađe kao pobednik. A sada kada se Sanders povukao, pitanje je trenutka kada će Obama javno istupiti kao podrška Bajdenu.
Toga je Tramp svestan.
- Istupiće, siguran sam da će u nekom trenutku istupiti. Sigurno da ne želi da me gleda još četiri godine. Mi razmišljamo drugačije - rekao je Tramp o svom prethodniku u Beloj kući.
Obamino odobravanje bivše državne državne sekretarke Hilari Klinton 2016. godine bilo je do detalja isplanirano, iako se dogodilo u junu, mesec dana pre nego što je i Sanders zvanično podržao svoju tadašnju rivalku.
Iako je Obama bio nem tokom ovogodišnje unutarstranačke trke, bivši predsednik pažljivo je pratio kako se ona odvija i redovno razgovarao sa kandidatima.
- NJegov privatni savetnik neprestano je naglašavao da fokus mora ostati na krajnjem cilju, a to je osvajanje Bele kuće u novembru - kaže izvor upoznat sa Obaminim pozivima.
Bivši predsednik je, rekao je izvor, bio impresioniran brojem demokratskih kandidata, ali ih je stalno podsećao da imaju na umu da nominaciju treba da osvoji neko iza koga se svi mogu ujediniti kao stranka.
- Iako je sadržaj tih razgovora ostao privatan, uvek je postojala saglasnost da je pobeda na jesen najvažnija - rekao je izvor o Obaminim razgovorima sa Sandersom.
Klintonova je odbila da komentariše okončanje Sandersove kampanje. Odnos između bivših demokratskih rivala ostao je zategnut od 2016. godine kada je Sanders ostao u trci do juna, dugo nakon što su njegove šanse za pobedu postale jako male. Prema rečima Klintonove, to je bio jedan od razloga koji su je koštali kasnije pobede na predsedničkim izborima.
- Oštetio me je, u to nema nikakve sumnje. I nadam se da to neće učiniti ponovo onome ko dobije nominaciju. Jednom je dovoljno - rekla je Klintonova prošle godine.
U retkim trenucima kada je Obama javno komentarisao ovogodišnju unutarstranačku trku, on je apelovao na glasače da prestanu da brinu o snazi kandidata, istovremeno podsećajući kandidate da najvažnija bitka dolazi u novembru.
- Među kandidatima će biti razlika, ali želim da imamo na umu da je krajnji cilj da na predsedničkim izborima pobedimo sadašnjeg predsednika koji je oštro skrenuo sa osnovnih tradicija, vrednosti i institucionalnih obaveza koje su izgradile ovu zemlju. U odnosu na to, razlike među kandidatima su zanemarljive - rekao je Obama prošlog novembra.
Sada kada je Bajden ostao jedini kandidat demokrata za predsednika, ostaje da se vidi da li će nekadašnji Obamin potpredsednik uspeti da ujedini duboko razjedinjen demokratski tabor, ali i okupi iza sebe i deo umerenih republikanaca, što će mu biti neophodno za pobedu nad Trampom. Pored unutarstranačkih razmirica, Bajden će morati pažljivo da vaga svaki svoj, ali i Trampov potez povodom trenutne pandemijske krize koja će obeležiti ovogodišnje predsedničke izbore.
Pročitajte OVDE oko čega su se sukobili Donald i Melanija Tramp.
Izvor: Blic