Dačić je to rekao na video konferenciji ministara spoljnih poslova Zapadnog Balkana i ministara spoljnih poslova članica EU koje su neposredni susedi regiona - Grčka, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Slovenija, koji je održan na inicijativu šefova diplomatija Grčke i Severne Makedonije - Nikosa Dendijasa i Nikole Dimitrova.
Ministri su razmatrali kako uspešno doprineti, kroz zajedničku saradnju, narednim fazama suočavanja sa socio-ekonomskim posledicama pandemije.
Dačić je pozdravio odluku o uspostavljanju tzv. "Zelenih koridora" u regionu, što je omogućilo da se tokom krize medicinska oprema i osnovne životne namirnice neometano transportuju kroz region, bez zastoja na graničnim i administrativnim prelazima.
- Svima bi nam značilo da se omogući i olakšani prelaz granica EU, što bi dodatno potvrdilo da je naš region neraskidivo vezan sa unutrašnje tržište EU. Za pohvalu je realizovana saradnja sa EU, bar kada je o mojoj zemlji reč, ali i ostalima u regionu, po pitanju repatrijacije građana koje je izbijanje pandemije zateklo daleko od matičnih država - rekao je ministar.
Dačić je rekao i da je Srbija preduzela konkretne korake ka postepenom otvaranju granica, uz poštovanje epidemioloških preporuka, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
On je podsetio da Srbija od 1. juna otvara granice za državljane Albanije, BiH, Crne Gore i Severne Makedonije, što je, kaže, takođe u duhu jačanja poverenja i saradnje u regionu.
- Očekujemo da će i ostali partneri iz ovog dela Evrope, poštujući savete eksperata, krenuti u ublažavanje mera i postepeno otvaranje granica - naveo je Dačić i dodao da je ubeđen da će i ove godine najveći broj turista letovati u Grčkoj, pre svega, zato što žele da budu u prijateljskoj zemlji.
Dačić je podvukao da se Srbija uhvatila u koštac sa pandemijom pravovremenim i efikasnim merama.
Podsetio je da je Srbija, u cilju otklanjanja negativnih posledica pandemije, usvojila Program ekonomskih mera za smanjivanje negativnih efekata pandemije i podršku privredi koji obuhvata mere poreske politike, direktne podrške privatnom sektoru, mera za očuvanje likvidnosti privatnog sektora i direktne podrške punoletnim građanima.
Šef srpske diplomatije je istakao i da, bez obzira na trenutne okolnosti, Srbija nije izgubila iz vida značaj evropskog puta i sveobuhvatne reforme društva.
Dačić je dodao da je odluka EU i Hrvatske, kao predsedavajućeg Savetu EU, da u jeku krize ne odustanu od Samita sa Zapadnim Balkanom, ohrabruje da naša vizija zajedničke budućnosti nije jednostrana.
- Nastavljamo da radimo na realizaciji naših ciljeva i nadamo se da će, u skladu sa tim, uskoro biti otvorena i nova pregovaračka poglavlja sa Srbijom. Nadam se da verovatna odluka EK da odloži objavljivanje Paketa o proširenju za jesen neće imati uticaja na nastavak procesa evropske integracije Srbije i organizovanje nove Međuvladine konferencije - rekao je Dačić.
S druge strane, dodao je Dačić - naš odgovor na krizu još jednom je pokazao da smo nesporno deo Evrope, sa odgovornim i zrelim institucijama i društvom.
- Saradnja i solidarnost su se, kao i mnogo pute pre, pokazali kao ključni za izlazak iz teške situacije. Svi smo tokom pandemije bili usmereni pre svega ka očuvanju zdravlja i života naših građana, međutim, sada se pred nama naziru novi izazovi i potreba prevazilaženja posledica krize. Stoga se nadam da će međusobna pomoć i podrška biti nastavljena, budući da jedino na taj način možemo da se nadamo oporavku - rekao je Dačić.
Dodao je i da paket pomoći koji je EU izdvojila za region, kao i brojni drugi koraci koje je Unija preduzela, nas uveravaju da u našim naporima nismo sami.
- Zaštitna medicinska oprema koju smo uputili pojedinim susedima, kao i repatrijacija građana EU, predstavljaju mali doprinos Srbije zajedničkoj borbi i uveravam vas da na našu podršku i predanost i dalje možete da računate - zaključio je Dačić.
Vojnici u Vojsci Crne Gore koji su srpske nacionalnosti razoružani i poslati kućama! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug