Grenelov pristup prema evropskim saveznicima, prema tom listu, Evropljani nisu dobro prihvatili, optužujući ga da ignoriše i potcenjuje demokratiju na Kosovu i zatvara oči na autoritarizam u Srbiji, navodi Kosovo onlajn.
- Sumnjam da na ovaj način možete rešiti situaciju poput Kosova, na način na koji Grenel pokušava - rekao je bivši specijalni izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič i dodao da je sa Grenelom sve "samo konfuzno".
Navodi se da se Grenel još uvek nada diplomatskoj pobedi na Balkanu, uoči američkih predsedničkih izbora u novembru, a poziv za Kosovo i Srbiju za 27. jun, taj medij ocenio je kao iznenadjujući.
Oni koji podržavaju Grenelove ideje govore da pre nego što je on ušao u dijalog, pregovora nije ni bilo, dok kritičari izražavaju zabrinutost da je poseta SAD nagrada za ljude koje u njihovim zemljama kritikuju zbog narušavanja demokratije.
NJujork tajms dodaje da su do sada sve američke administracije, bilo demokrate ili republikanci, bile garant bezbednosti na Kosovu, u saradnji sa Evropljanima, "ali pod Trampovom administracijom, saradnja s evropskim partnerima je nestala, sastanak za sledeću nedelju zakazan je bez konsultacija sa EU".
Grenel je pokušao da reši to pitanje povećavanjem pritiska na Kosovo, dodaje se.
- Zaboravili smo ko je naš klijent. To nije Srbija, već Kosovo, država čije smo formiranje pomogli, služili i štitili - rekao je savetnik za Balkan i savetnik Stejt departmenta tokom rata na Kosovu Djevid L. Filips.
U Srbiji se poziv Vučiću vidi "kao podrška njegovim autokratskim metodama", kako kaže lider opozicije Dragan Đilas.
Primećeno je, dodaje se, da su strane potpisale odvojene dokumente sa različitim tekstovima.
Neki od Grenelovih pristalica rekli su da Tači i Vučić tajno vode dijalog o mirovnom sporazumu, hvaleći napore SAD.
Dramatični apel Srđana Noga građanima da izađu na ulicu pogledajte OVDE.
Izvor: Direktno