Nakon parlamentarnih izbora u Srbiji grupa socijalista i demokrata i Evropskom parlamentu pozvala je članice Evropske unije da ne otvaraju nova poglavlja u pristupanju Srbije EU, pre nego što u zemlji ponovo ne bude uspostavljena demokratija.
Kati Piri, potpredsednica za spoljne poslove grupe socijalista o demokrata (S&D) istakla je da izbori neće promeniti ništa povodom vladavine prava.
- Ovaj izbor nije bio reprezentativan i bojim se da neće promeniti eroziju vladavine zakona u zemlji. To ne bi trebalo da bude moguće u zemlji kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji. Pozivamo Evropsku komisiju, koja vodi razgovore o pristupanju, da zaista analizira šta je pošlo po zlu i da izvuče zaključke - rekla je Piri i dodala je:
- Savet ne bi trebalo da otvori nova poglavlja sa Srbijom pre nego što se u zemlji ne reše glavni problemi sa demokratijom. Kao minimum uslova, potrebni su slobodni mediji i raznovrstan parlament u kojem je zastupljena opozicija. Šokirana sam bila kada sam videla da komesar za proširenje EU Oliver Varheji u sinoćnoj izjavi nije rekao nijednu reč o tim problemima, niti o zahtevu opozicije da se izbori održe kasnije.
Portparol odbora za spoljnu politiku i razvoj Tonino Picula je dodao:
- Grupa socijalista i demokrata će održavati bliske kontakte sa sestrinskim strankama koje su bojkotovale izbore. Nikada se ne zalažemo za bojkot i mislimo da bi politička rasprava trebalo da se odvija u parlamentu. Međutim, ovim bojkotom glavnih opozicionih stranaka i neuspehom bilo koje opozicije da uđe u Skupštinu, uprkos spuštanju praga cenzusa na tri odsto neposredno pre izbora, parlament u Srbiji je izgubio ulogu zakonodavnog tela koja predstavlja celu srpsku državu i društvo - rekao je Picula.
On je istakao i ko ima odgovornost i ovakvoj raspodeli snaga u srpskom parlamentu.
- Evropska narodna stranka (EPP) u velikoj meri je odgovorna za ovakvu situaciju, jer su oni štitili predsednika Aleksandra Vučića godinama, dok je on državu pretvorio u autokratiju. Pozivamo EPP da konačno razmotri članstvo Vučićeve stranke.
Tanja Fajon, evropska poslanica za razvoj i predsedavajuća Evropskog parlamenta za odnose sa Srbijom, navela je da je nivo demokratije u Srbiji značajno manji.
- Nivo demokratije u Srbiji se nakon izbora značajno pogoršao, a kamoli situacija u slobodi medija. Više nemamo parlamentarnu opoziciju, koja dovodi u pitanje legitimitet celog rada novog parlamenta - rekla je Fajon.
Ona je istakla da EP nije mogao da pošalje posmatrača na izbore u Srbiji.
- Zbog pandemije koronavirusa postojala je samo ograničena posmatračka misija OEBS-a koja je pratila izbore i Evropski parlament nije mogao da pošalje nijednu misiju. Prema lokalnim posmatračima, na pet odsto biračkih mesta primećene su nepravilnosti u izborima, što je više od procenta nepravilnosti na parlamentarnim izborima 2016. godine. Odziv je takođe bio znatno niži u odnosu na pre četiri godine i zadržao se ispod 50 odsto, uprkos pritisku Vlade da se učestvuje na njima - rekla je Fajon i zaključila:
- Kao jedan od posrednika Evropskog parlamenta interpartijskog dijaloga sa Skupštinom Srbije o izbornim uslovima, sa žaljenjem tvrdim da uprkos našim naporima, uslovi nisu bili dovoljni da glavni deo opozicije učestvuje na izborima. Moramo da pronađemo nove metode kako bismo ih uključili u sledeći krug našeg međustranačkog dijaloga - rekla je Tanja Fajon.
Šta je Nogo poručio ispred Skupštine, saznajte OVDE!
Izvor: Direktno