Najnovije

TEŠKI DANI ZA NATO! Makron i Erdogan na ratnoj nozi, samo će jedna zemlja iz svega izaći kao pobednik!

Trenutne tenzije između Pariza i Ankare, posebno zbog Libije, Sirije i istočnog Sredozemlja, mogu da prerastu u ozbiljan razdor u NATO, posebno posle odluke Francuske da zbog nedavnog incidenta sa Turskom u Sredozemlju povuče svoje brodove sa NATO vežbe "Čuvar mora" u Mediteranu.

Makron i Erdogan (Foto: Jutjub)

Sukob Francuske i Turske eskalirao je prošlog novembra kada je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan "savetovao" francuskog kolegu Emanuela Makrona da "proveri da mu nije mozak mrtav", nakon što su dvojica čelnika razmenila kritike zbog ofanzive Ankare na severoistok Sirije.

Erdogan je to rekao aludirajući na Makronovu konstataciju da je "NATO klinički mrtav", što je podiglo prašinu među saveznicama, ali i u celom svetu.

Turska je nedavno optužila Francusku za "uvlačenje Libije u haos", samo dan nakon što je Makron optužio Ankaru da je uključena u "opasnu igru" u Libiji i pozvao Erdogana da okonča svoje aktivnosti u ratom razorenoj zemlji.

Turska podržava vladu Nacionalnog sporazuma (GNA) u Tripoliju i optužuje Francusku da favorizuje rivalskog komandanta Halifa Haftara koji kontroliše istočni deo Libije, mada Pariz to negira.

Napetosti između dva NATO saveznika nedavno je eskalirala nakon sukoba turskih ratnih brodova i francuskog ratnog broda na Sredozemlju 10. juna.

Francuski ministar odbrane optužio je Tursku da je svojim ratnim fregatama maltretirala francuski ratni brod tako što su ga sprečili da izvrši kontrolu turskog teretnog broda za koji su sumnjali da krijumčari oružje u Libiju (koja je pod sankcijama).

Ankara je odbacila optužbe kao "smešne", a NATO preispituje ceo slučaj.

Turska je 22. juna pritvorila četvoricu svojih državljana pod sumnjom da špijuniraju za Francusku preko konzervativnih i verskih grupa.

Uz sve političke i vojne karte na stolu, ključno pitanje je može li ovako buran odnos da eskalira do tačke rivalstva i promeni ionako krhku ravnotežu u NATO alijansi.

Stručnjaci napominju da je rivalstvo Turske i Francuske oko Libije i Mediterana samo jedan ugao mnogo kompleksnije geopolitičke igre u kojoj je ključna uloga Rusije koja će iz cele situacije izvući najveću korist. Kupovinom S-400 Turska je stvorila novu političku realnost, za koju zapadne sile trenutno nemaju odgovor, što dodatno pojačava tenzije i među NATO saveznicama.

Za eksperte, uloga Nemačke i Italije će u budućnosti biti ključna u zatvaranju "praznog prostora", u suprotnom će se geopolitičko rivalstvo nastaviti, a to može zadati koban udarac NATO alijansi.

Tenutno, stručnjaci se slažu da je Francuskoj i Turskoj hitno potreban "medijator" i da je situacija mnogo kompleksnija od "ideološke razlike", kao i da su u pitanju ozbiljni interesi u Mediteranu ali i Podsaharskoj Africi.

- Obe strane deluju u zaštitu svojih nacionalnih interesa, i to se uskoro može odraziti i na odnos između EU i Turske, što bi otežalo trgovinsku i svaku drugu saradnju, a ojačalo poziciju Rusije - napominje turski ekspert Ozgur Unluhisarčikili.

Vučić večeras objavljuje najteže mere za Beograd! Ili policijski čas ili potpuno zatvaranje grada. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: Informer

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA