Aleksandar Vučić i njegova partija su pobedili na izborima. Kako će izgledati naredne četiri godine pod Vučićevim režimom?
- Režim Aleksandra Vučića postao je autoritarniji u poslednjih osam godina, jer su sve institucije i većina medija postepeno postali pod njegovom kontrolom, a vladajuća stranka je dominirala u društvu. Očekivao bih da će se situacija pogoršati sada kada opozicije nema ni u jednoj instituciji. Takođe, režim je postao nervozniji u napadima na protivnike. Osećam da sada više zvuče kao radikali nego pre nekoliko godina. Bojim se da će režim postati represivniji i autoritarniji u narednom periodu. Isto tako, očekujem da će Vučić polako početi da gubi podršku zemalja članica EU koje je do sada imao - kaže Biber.
Da li je Vlada preuranjeno ukinula mere zaštite u borbi protiv koronavirusa kako bi mogli da se održi izbore?
- Ukidanje restrikcija je bilo potpuno neodgovorno i nije učinjeno za dobrobit naroda, već za pobedu na izborima. Ne znam nijednu drugu državu u Evropi koja je tako brzo prešla od oštrih mera do potpunog ukidanja istih, uključujući i noćne klubove i fudbalske utakmice. Paralelno sa tim, izgleda da je Vlada manipulisala sa brojem zaraženih od kovida. To je bukvalno predstavljalo rizikovanje života građana zarad pobede na izborima. Iako su Severna Makedonija i Hrvatska održale izbore, u obe zemlje mere zaštite nisu bile ukinute i postojala su dosta ozbiljnija ograničenja u predizbornim kampanjama. Nove mere koje je Srbija uvela posle izbora pokazuju nedostatak odgovornosti.
Nakon izbora Vučić je najavio uvođenje novog policijskog časa, što je izazvalo spontani protest u Beogradu i širom Srbije. Vlast je okrivila demonstrante za širenje koronavorisa?
- I pre protesta je režim krivio građane da su neodgovorni. To je potpuna laž, isto kao što je doktor Nestorović tvrdio da je virus smešan i da bi žene trebalo da idu u šoping u Italiju. Zatim, Željko Mitrović je tvrdio da će lažni lekovi poput terapije ozona pomoći u borbi protiv kovida-19. Vlada je dozvolila fudbalske utakmice, ukinula restrikcije i pozvala pandemiju da bude u Srbiji. Ovaj njihov propust je mnogo više kriv nego protesti. Naravno, bilo bi mnogo bolje da smo videli demonstrante da su nosili zaštitne maske i tako pokazali režimu ko je kriv, ali odgovornost je na Vladi.
U kakvoj je situaciji srpska opozicija?
- Teško je biti u opoziciji s obzirom na svakodnevne laži i napade. Nakon što sam ismevao Novaka Đokovića zbog posete lažnim piramidama u Visokom, u BiH, "Alo" i "Informer" su objavili nekoliko tekstova sa izjavama Damira Handanovića (SNS) koji je tvrdio da sam ja deo "Đilasove ekipe", iako se nas dvojica nikada nismo upoznali. Shvatam da je teško razaznati šta je istina, a šta je izmišljeno. Istovremeno, problem je što je opozicija previše fragmentirana, problem koji prepoznajem iz 90-ih godina. Drugi problem je što opozicija nudi alternativu. Oni su fokusirani na kritikovanje nedostatka demokratije, što je tačno, ali oni nisu sugestivni u predlaganju šta bi uradili. Unutrašnja svađa sugeriše da njihovo razumevanje nije mnogo demokratskije i to nije dovoljno.
LJudi su glasali protiv Miloševića, jer je život bio mizeran do 2000, posle ratova, sankcija i zlostavljanje koje su građani trpeli. Tada je to bilo dovoljno da se bude protiv Miloševića, čak i tada je DOS obećao da će Srbiju povezati sa svetom, izvući je iz izolacije i integrisati je sa Zapadom, poput EU. Danas, takva vizija ne postoji. Delom je tako, jer je Vučić okupirao sve ideje - od proevropskih do proruskih i prokineskih. Srbija ne ide u pravom pravcu i mnogo je gore nego što Vučić tvrdi, ali takođe, slična situacija je i u susednim zemljama, te je teško tvrditi da su stvari toliko loše zbog čega je teško i ubediti građane. Konačno, uključivanje desničarskih i nacionalističkih partija, poput Dveri, otežava komunikaciju i dobijanje međunarodne podrške.
Vučić je rekao za Vas da ste "niko i ništa". Takođe, tabloidi pišu protiv Vas, jer kritikujete režim?
- To nije prvi put da me je Vučić u poslednjih šest meseci pominjao na istaknutim srpskim televizijama. Ako sam niko i ništa, ne razumem zašto me pominje. Nisam političar, već akademik koji prati, istražuje i komentariše politiku u bivšoj Jugoslaviji, uključujući i Srbiju. U tom smislu, on je u pravu - ne donosim odluke. Međutim, vrlo je čudno što predsednik ima potrebu da komentariše i napada akademika. To mi pokazuje dve stvari. Prvo, da moji komentari i analize udaraju na pravo mesto. Ukoliko oni ne bi dirali njegov živac, on i njegovi prisni drugari bi ih samo ignorisali, ali očigledno je da ih čine nervoznim. Drugo, otkriva vrstu režima. Ne mogu da zamislim austrijskog kancelara koji javno kritikuje akademika koji je kritičan prema njemu.
U demokratiji morate da tolerišete kritiku i takođe da je ignorišete. Srećan sam što nisam zaposlen u Srbiji, pa te napade mogu da ignorišem, ali to dosta govori o njegovom razumevanju i znam kako to uništava javnu raspravu. Mnogi se javno ne izjašnjavaju, jer se plaše da postanu meta predsednika i njegovih prisnih prijatelja i plaše se kakvih posledica to može imati po njih.
Kako komentarišete napade direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića na vas po društvenim mrežama?
- U početku sam bio iznenađen što je reagovao na moje tvitove. Pre toga sam imao "tviter svađe" sa Šešeljem, Janšom i još nekima, ali pretpostavljam da je Đurić imao vremena nakon što je ugovario kovid-19. Većina napada na mene su blesavi i iskreno sramotni. Normalno, ukoliko me neko "troluje", blokiram ga. Međutim, pustio sam ga da odgovori, jer on pokazuje prirodu režima mnogima koji me prate na Tviteru. Kada piše da bi ja trebalo da budem "persona non grata" na Balkanu, za tvit koji smatra uvredom predsednika, pokazuje ne samo da ne razume koncept, poput Pavlovog refleksa (izgleda ni Vučić), nego i da mi ta uvreda ne bi dozvolila ulazak u zemlju. Za srpske čitaoce to možda nije iznenađenje, ali za kreatore Zapadne politike jeste. Takođe, fascinantno je videti kako ti napadi deluju, on prvo napiše nešto kritično (ako to zaista Đurić piše), a onda nakon nekoliko sati ima samo nekoliko lajkova, a zatim, u kratkom vremenskom periodu, njegov tvit biva retvitovan na stotine. Tako rade botovi. To mi je pomoglo da vidim kako režim funkcioniše u lažiranju javne podrške. Naravno, predstavlja mi distrakciju i radije bih voleo da ne maltretiram svog Marka Đurića.
Dijalog Srbija - tzv. Kosovo je vraćen na put. Ko će imati više moći kao posrednik u pregovorima, da li Vašington ili EU? Da li će Vučić biti taj koji će prizati nezavisno Kosova?
- SAD nema mnogo uticaja, jer dijalog u Vašingtonu nije uspeo, a čak ni pre nije postojao konkretan plan ili neka dugoročna obaveza. Sa predsedničkim izborima, nejasno je da li će biti daljnjeg dijaloga pre izbora, a potpuno je nejasno šta će se dogoditi i nakon toga. Stoga, verovatno je da će EU oblikovati dijalog. Ne vidim mogućnost da Vučić prizna nezavisnost Kosova. Nema podsticaja da pristane na rešenje, jer zna da će, kada jednom ono bude pronađeno, više pažnje biti posvećeno demokratiji i vladavini zakona u Srbiji. Sve dok druge može kriviti za nedostatak napretka, ima korist od toga da izgleda kao da želi sporazum i istovremeno da osigura da isti ne bude postignut.
Problem je što opozicija pokušava da bude više nacionalistička od njega. Otvoreno pitanje Kosova predstavlja teret za srpsku demokratiju i ona služi autokratima poput Vučića da je drže otvorenom. Iako se pregovori moraju održati i završiti na transparentan i sveobuhvatan način, jasno je da je nezavisnost Kosova nepovratna. Sve drugo je zabluda i samo će produžiti distrakciju sa pitanja demokratije, vladavine zakona i boljeg života građana - zaključio je Biber.
Vučić bez ovlašćenja sa Šiptarima u četvrtak sastavlja tekst sporazuma Srbije i Kosova. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Direktno.rs