U Republici Srbiji je do 15 časova 26. jula 2020. godine registrovano ukupno 23.730 potvrđenih slučajeva KOVID-19.
Do 15 časova u Republici Srbiji testirano je ukupno 621.714 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Na konferenciji govore doktorka Darija Kisić Tepavčević, doktor Mijomir Pelemiš i imunolog Srđa Janković.
- Imamo mesta za blagi optimizam. Poslednjih dana se smanjuje broj osoba koje zahtevaju hospitalizaciju i smanjuje se broj pregleda u kovid ambulantama - rekla je doktorka.
Pitanja novinara
O mestima u bolnicama u Beogradu
- Bilo je pre nekoliko dana sa smeštajem bolesnika u beogradu, a sada je situacija stabilizovana. Ne upućujemo bolesnike iz Beograda u unutrašnjost -kazao je Pelemiš.
Doktorka Kisić Tepavčević je naglasila da su značajna žarišta i u Kragujevcu, Novom Sadu, Šapcu i Kraljevu, i da se intenzivno prati epidemiolška situacija u cilju suzbijanja i kontrole epidemije.
- Beograd je i dalje najveće žarište, na drugom mestu je Kragujevac, a na trećem Novi Sad. Kada bi se gledlao po broju stanovnika, najveća stopa oboljevanja bila bi u Kragujevcu. ispred Beograda i Novog Sada. Ostala žarišta su još Šabac i Kraljevo.
O povećanju smrtnosti drugog pika
- Održava se na istom nivou od početka epidemije. Sada imamo veći broj laboratorijski potvrđenih slučajeva. U bolnicama su nam osobe koje imaju srednju tešku ili tešku pneumoniju, za razliku od prvog pika gde su bili hospotalizovani čak i oni bez simptoma. Zato se stiče utisak da su sada teže forme bolesti, jesu one koji su u bolnici, ali sada je veći broj inficiranih osoba, kako kod nas tako i u Evropi i u svetu, tako da se stopa mortaliteta i letaliteta održava u onom nivou u kakvom je bila od početka epidemije - rekla je dr Kisić Tepavčević.
- Kada je u pitanju uzrasna distribucija preminulih prosečan uzrast je 69,4 godina. Preminulo je šest osoba muškog i dve osobe ženskog pola. Ipak, Ima mesta za optimizam. Smanjuje se broj osoba koji zahtevaju hospitalizaciju, kao i broj pregleda. Tako je u Beogradu bilo nešto malo manje od 2.000 pregleda, a prosek je bio 2.700 - rekla je doktorka.
- Fizička distanca jeste nešto što omogućava i sprečava prenošenje virusa, ali moramo da preduzmemo sve mere i da peremo ruke i da nosimo masku, bez obzira koliko to izgledalo banalno, a mi se osećali zdravo. Za sada nema podataka da je došlo do izmene virusa, suština je da bez obzira na veliki broj nepoznanica znamo kako možemo da sprečimo da se inficiramo - naglasila je doktorka.
- Ovaj virus je prepoznat da je uzrokovao upale pluća, a potom je počeo da napada druge organe. To rade i drugi virusi - ukazao je Pelemiš.
O načinu se prati trend novozaraženih
- Uzorkovanje se vrši u svim kovid ambulantama, a neki imaju i više od jedne ambulante isve one dobijaju informacije o pozitivnosti testova koje su poslale laboratorije i podaci se objavljuju na taj dan. Kojom brzinom će da se objavljuje zavisi i od osoba koje unose te podatke. Mi objavljujemo rezultate u 15 časova i to su oni objedinjeni iz svih punktova koji vrše uzorkovanje. Svi bismo hteli istog trenutka objedinjene rezultate. Ali svaki zavod zna kompletnu epidemiološku situaciju na svojoj teritoriji i sve se odluke donose na nivou lokalnih Kriznih štabova - kazala je Kisić Tepavčević.
Doktor Pelemiš kaže da je najvažnija klinička slika i da se na osnovu toga odlučuje da li će se pacijent lečiti u bolnici ili kod kuće.
- Mi znamo kakve promene u krvi i na plućima virus daje, ako pacijent ima te karakteristike on se prima i leči se, a test se čeka. Nijednom bolesniku neće naškoditi to što čeka test - rekao je on.
O promeni strategije
- Strategija se svodi na jedno te isto, na mere koje stalno ponavljamo, ona može da bude obavezujuća, preporučena, ali se svodi na jedno te isto. U suštini u čitavom svetu se sve strateške mere vrte oko preventivnih mera. Ne mogu da prihvatim da je ijedan zakon ili odluka iznad naše želje da ostanemo zdravi - rekla je Kisić Tepavčević.
O peticiji "Ujedinjeni protiv kovida"
- Prihvatićemo svaku novu ideju, jer se svi borimo za zdravlje građana Srbije i to je naš zadatak. Ja pozivam sve njih, koji imaju bilo kakvu ideju, a nisam čuo nijednu novu da ih sprovedemo. Pozivam sve te uvažene kolege da nam se pridruže da se borimo protiv zajedničkog neprijatelja, a ne da se bavimo politikom. Mene politika ne zanima već samo zdravlje našeg naroda - rekao je Pelemiš na konferenciji.
O opadanju broja pacijenata na respiratoru
- To pokazuje da doktori koji rade u Kovid bolnicama paze i ne žure da stavljaju prerano pacijente na respirator, jer prerano stavljanje može da bude loše. Ovo samo pokazuje da imate manje životno ugroženih pacijenata. Tako nešto je nezahvalno komentarisati jer ima bolesnika koji na drugačiji način primaju kiseonik - rekao je dr Mijomir Pelemiš i dodao:
- Nije tačno da je bolest sada blaža, čak naprotiv. Pneumonije su teže i mnogo je više pacijenata na respiratorima. Preminuli od danas nisu bili u najmlađoj populaciji. Bilo je jasno zašto je više zaraženo i zašto su kliničke slike teže, dosta vremena su provodili zajedno pa su više virusa pokupili. Niko nije zdrav. Bilo je pacijenata koji su imali preteške pneumonije, a govorili su da nemaju nikakve ranije bolesti.
O karantinu za građane koji dolaze iz inostranstva
- Da, razmatraćemo i o tome jer razmena ljudi iz različitih zemalja, kao i međunarodni saobraćaj predstavljaju pretnju. Pričamo, razmatramo i diskutujemo i gledamo koji su to najbolji obrasci reagovanja - rekla je Kisić Tepavčević.
Milovi poslušnici ponovo udaraju na sveštena lica! Više o tome OVDE.
Izvor: Kurir