Ojdanić ističe da je Ivašov odlično upućen u sva dešavanja, te da su njegove namere prema Srbima, za razliku od Kvašnjina, bile časne i herojske:
- To je čovek koji zaslužuje poštovanje i koji je bio veći Srbin od mnogih.
Pritisak iz Vašingtona
Ističući da je potrebna analiza kako bi se utvrdila puna istina o ruskom delovanju na Kosovu, Ojdanić navodi da je ruski bataljon u junu 1999. u pokrajinu ušao na osnovu svih važećih međunarodnih prava i propisa i u skladu sa Rezolucijom 1244.
- Međutim, poznato mi je da je Rusija bila pod strahovitim pritiskom Amerike. Čak i u trenutku kada je ruska vojska krenula u operaciju "Slatina". U to vreme i ruski predsednik Jeljcin je dao podršku za ulazak Rusa u Prištinu. Stroub Talbot, zamenik Madlen Olbrajt bezuspešno je zahtevao od Ivašova da obustavi akciju. Ruski bataljon je pre snaga NATO, Amerike i Britanaca ušao na "Slatinu". To je, između ostalog, kasnije bio povod da Olbrajtova od Jelcinja zahteva smenu Ivašova, što se kasnije i dogodilo - navodi general Ojdanić.
Greška Beograda
Dodaje da je pored previranja u tada slaboj Rusiji, koju su dodatno slabili sukobi ruskih generala sa generalima naklonjenim Americi, i Srbija je povukla poteze koji su pomogli da se Rusi povuku s Kosova.
- Tadašnje vlasti u Beogradu nisu pokazivale interes za prisustvo ruskih snaga na Kosovu i Metohiji. Situacija u Rusiji i stav Beograda doveli su do velikog gubitka, što se desilo 2003, kada su ruske snage napustile našu pokrajinu - zaključuje Ojdanić.
Marš za Treći svetski rat
-Ruski bataljon krenuo je put Republike Srpske 11. juna 1999. u cik zore
-Zadatak je bio da se stigne pre NATO trupa, koje su put Kosova krenule iz Makedonije
-Kolona je stigla u Prištinu u dva sata ujutro 12. juna 1999.
-Svi Srbi su izašli na ulice Prištine da pozdrave ruske vojnike i oficire
-Padobranci preuzeli kontrolu nad aerodromom, postavili straže, podigli kontrolne punktove na prilazima i spremali se za dolazak NATO trupa.
Medijski rat generala
Prema rečima Ivašova, Kvašnjin u junu 1999, dok je trajao marš u dva navrata, po želji Amerikanaca pokušao je da zaustavi ulazak ruskog bataljona u južnu srpsku pokrajinu. Zbog različitih tumačenja dešavanja na Kosovu, ruski generali već mesecima vode medijski rat u ruskim medijima.
O Kvašnjinu nimalo pohvalno nije govorio ni ruski predsednik Vladimir Putin. Otkrio je da mu je na pitanje zašto ruska vojka usiljeno maršira ka "Slatini", Kvašnjin ovako odgovorio:
- Jasno nam je da ćemo kad-tad odatle otići, ali ćemo imati čime da trgujemo.
Ivašov o ulasku ruske vojske na Kosovo:
-Uveli smo naš kontingent da bismo podržali Srbe, da zaustavimo genocid nad srpskim narodom na Kosovu
-Zauzimanje "Slatine" usaglašavao sa Slobodanom Miloševićem i Ojdanićem
-Hteo je da ruske desantne jedinice prebaci u Niš kako bi brže intervenisali na Kosovu
-Bilo je neophodno zaštititi Srbe i pokazati da se mi nećemo potčinjavati SAD, koje su se ponašale nabusito
-Da mi nismo izveli naš marš, Amerikanci bi se na Kosovu samostalno rasporedili.
Zdravstveni sistem je pukao, lekari zaraženi i bolesni. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf