Krivokapić, koji važi za najznačajnijeg predstavnika intelektualne elite u Crnoj Gori, biće na čelu koalicije "Svi zajedno", iza koje su stali svi opozicioni lideri, od Andrije Mandića, Milana Kneževića, Nebojše Medojevića do Marka Milačića.
Kao predvodnik intelektualaca i jedan od osnivača nevladine organizacije, Krivokapić je Đukanovićevom režimu, koji se nameračio na srpske crkve i manastire, mesecima slao istu poruku:
- Profesori ne daju svetinje!
Nemanja Starović, spoljnopolitički analitičar iz Centra za društvenu stabilnost, podseća da je Đukanović na ključnim pozicijama vlasti od početka 1989, kada je, kako navodi, u Istočnom Berlinu vladao Erih Honeker, a Nikolaje Čaušesku u Bukureštu.
- Može se slobodno reći da njegov režim predstavlja poslednji politički relikt Evrope kakva je postojala pre pada Gvozdene zavese - navodi Starović.
Objašnjava da se Đukanović na vlasti održava propagirajući crnogorski nacionalizam, ne libeći se da agresivnim identitetskim politikama razdire društveno tkivo Crne Gore kako bi se u očima zapada predstavio kao jedini branitelj crnogorske državnosti, koju, tobože, ugrožavaju Srbi i Srbija.
- Od posebne važnosti mogla bi biti odluka lidera prosrpske koalicije okupljene oko Demokratskog fronta da odstupe u drugi plan, te da na čelo kampanje postave uglednog profesora Zdravka Krivokapića, čoveka bez mrlje u karijeri, koji ne bi trebalo da odbija nijedan segment biračkog tela na koji ta koalicija pretenduje - smatra Starović.
Analitičar Dejan Vuk Stanković ističe da je dobro što Krivokapić nema političku prošlost zbog koje je ga Đukanović može napasti.
- Krivokapić nije potrošen u političkim borbama, ne vuče nikakav prtljag loše prošlosti i samim tim sužava prostor Đukanovićevoj propagandnoj mašineriji, koja u suštini počiva na tome da se vodi negativna i vrlo prljava kampanja protiv političkih protivnika, što bi mogla da bude velika prednost Krivokapića - ističe Stanković.
Lična karta: Zdravko Krivokapić
Rođen 2. septembra 1958. u Nikšiću
Diplomirao je 1981. na Mašinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, kao najbolji student
Doktorirao u Podgorici 1993.
Autor je 16 knjiga i udžbenika.
Amfilohije: Srećno, borci za pravdu
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije poručio je povodom predstojećih izbora u Crnoj Gori da Crkva nikome nije koalicioni partner ni politički protivnik i da Crkva ne izlazi na izbore niti joj je tamo mesto. Prema njegovim rečima, Crkva može da poželi sreću svakom ko iskreno traži promenu života u Crnoj Gori nabolje, ko se bori za pravdu, poštovanje Ustava, pa i protiv bezakonja u odnosu na veru i Crkvu, kao i da takvu političku sreću i politički napredak ne poželi onima koji su izglasali Zakon o slobodi veroispovijesti i koji poistovećuju sebe i sopstvene interese sa državom Crnom Gorom.
Šta Amerika želi na Kosovu pročitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf