Pristalice ukidanja sporazuma tvrde da će to omogućiti Švajcarskoj da kontroliše svoje granice i izabere imigrante koje želi da primi, dok protivnici upozoravaju da će tako zdrava ekonomija upasti u recesiju, a stotine hiljada građana Švajcarske biće lišeni slobode da žive i rade širom Evrope.
Švajcarska vlada pozvala je birače da kažu "ne" napuštanju sporazuma na referendumu, a ministrka pravde Karin Keler Sater je ocenila da bi se time stvorila situacija "gora od Bregzita", prenosi Bi-Bi-Si.
Predlog da se ukine Sporazum o slobodi kretanja ljudi s EU potekao je od krajnje desničarske antiimigrantske Švajcarske narodne stranke, koja tvrdi da se toj zemlji mora dozvoliti da sama postavi granice o broju stranaca koji dolaze u Švajcarsku.
Međutim, ankete predviđaju da taj predlog neće biti prihvaćen, a prema jednom istraživanju, 63 odsto ispitanika protivi se tom predlogu, prenosi Gardijan.
Švajcarska je odavno odlučila da ne pristupi EU, ali želi pristup evropskom prostoru slobodne trgovine i želi da sarađuje sa Briselom u oblastima poput transporta, životne sredine, istražzivanja i obrazovanja.
Međutim, cena za to je da se Švajcarska prihvati "stubove" glavne politike EU, koji uključuju slobodu kretanja i otvaranje granica Šengena.
Iz EU su upozorili da bi odustajanje od slobode kretanja značilo i izlazak iz unosnih trgovinskih sporazuma.
Pored sporazuma, Švajcarci će glasati o kupovini noviih borbenih aviona, o uvođenju porodiljskog odsustva za očeve, kao i o poreskim olakšicama za porodice.
Oni će takođe glasati o novim pravilima u vezi s lovom na vukove, koji su se nedavno vratili na Alpe.
O tenzijama u Nagorno-Karabahu pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug