Uzimajući u obzir da je Azerbejdžan od 2008. godine podržavao srpsku poziciju po pitanju Kosova na međunarodnoj areni, a pozivajući se na konstantnu i simultanu uzajamnu podršku Deklaraciji o prijateljskim odnosima i strateškom partnerstvu između Azerbejdžana i Srbije i Zajedničkom akcionom planu za strateško partnerstvo, azerbejdžanska strana očekuje od srpske strane da pruži podršku i da izjavu po ovom pitanju.
Ambasada te zemlje navodi da su 27. septembra oružane snage Jermenije počele paljbu iz krupnokalibarskog naoružanja, minobacača i artiljerije različitog kalibra duž linije razdvajanja.
Prema podacima Ministarstva odbrane Azerbejdžana, među civilnim stanovništvom i vojnim licima ima mrtvih i ranjenih, a naneta je ozbiljna šteta kućama i civilnim objektima.
U cilju sprečavanja naredne vojne agresije Jermenije i obezbeđenja sigurnosti gusto naseljenih područja duž linije razdvajanja, oružane snage Azerbejdžana preduzimaju kontraofanzivne i recipročne mere, u okviru prava na samoodbranu i u punoj saglasnosti sa međunarodnim humanitarnim pravom.
Potpuna odgovornost za nastalu situaciju leži na vojno-političkom vođstvu Jermenije, navodi se u saopštenju Ambasade.
Jermensko-azerbejdžanski nagorno-karabaški sukob počeo je otvorenim teritorijalnim pretenzijama Jermena na istorijske zemlje Azerbejdžana i etničkim provokacijama 1988. godine, a krajem 1991. i početkom 1992. sukob je ušao u vojnu fazu, dodaje se u saopštenju.
Vojna agresija Jermenije rezultirala je okupacijom skoro 20 odsto teritorija Azerbejdžana, navodi Ambasada.
Kako gore azerbejdžanski tenkovi, pogledajte OVDE.
Izvor: FoNet