Iako je specijalni savetnik američkog predsednika Ričard Grenel rekao da će u četvrtak u Vašingtonu „na stolu“ biti samo ekonomska pitanja, nije isključio mogućnost da se u nastavku u razgovorima otvore i druga, politička, pitanja.
Sastanak u Beloj kući u toku, predsednik Vučić se večeras obraća građanima
Sastanak u Beloj kući, kom prisustvuju delegacije Beograda i Prištine, u toku je, a o detaljima će javnost izvestiti predsednik Srbije, koji će se večeras obratiti javnosti.
“The leaders of #Serbia and #Kosovo are already making progress. Our conversations this morning centered on bolstering economic ties and #EconomicNormalization. Looking forward to further discussion this afternoon.” – NSA Robert O’Brien pic.twitter.com/IiinYFzK2n
— NSC (@WHNSC) September 3, 2020
Ministar finansija Siniša Mali rekao je u pauzi sastanka da je pred Beograd stavljen papir sa, do sada, najgorim predlozima za Beograd.
Od svih 16 tačaka koje su stavljene na papir sa zahtevima, većina su političke, a 10. podrazumeva priznanje nezavisnosti tzv. Kosova. Pritisak je ogroman, dvadestak ljudi učestvuje u razgovorima, ne samo Albanaca, a na svaku našu rečenicu reaguju agresivno protiv nas - rekao je Mali novinarima.
Predsedniku Srbije na sto stavljen zahtev za priznanje tzv. Kosova?
Na početku sastanka sa predstavnicima Prištine u Beloj kući, predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću uručen je papir po kojem Srbija danas treba da prizna nezavisno Kosovo!
- Sve je pripremljeno unapred, Albanci su sve znali - kaže izvor "Blica".
Ta informacija, međutim, nije potvrđena Telegrafu iz diplomatskih krugova.
Delegacije stigle na sastanak
“@predsednikrs Vucic and Prime Minister @Avdullah Hoti just arrived at the White House for today’s #Serbia-#Kosovo talks. The United States is ready to facilitate #EconomicNormalization!” -NSA Robert O’Brien pic.twitter.com/3GtgOWdlhn
— NSC (@WHNSC) September 3, 2020
Delegacija Beograda, predvođena predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem boravi od 3. do 5. septembra u poseti Sjedinjenim Američkim Državama, tokom koje će u fokusu biti ekonomski odnosi Beograda i Prištine.
I dok je uoči odlaska u Vašington Priština slala nedvosmislene poruke, da na sastanak ide zbog uzajamnog priznanja, predsednik Vučić poručio da očekuje iznenađenje koje bi se, kako se može zaključiti, moglo ticati političkih tema, kao i da će ukoliko se postavi pitanje priznanja nezavisnosti tzv. Kosova on odbiti taj sastanak, specijalni savetnik predsednika SAD Ričard Grenel uoči susreta dve delegacije izjavio je da će se na stolu naći najpre ekonomska pitanja.
Na sednici Vlade usvojena Deklaracija o podršci aktivnostima predsednika Republike Srbije koje se odnose na razgovore sa predstavnicima privremenih institucija samouprave u Prištini.
Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je Vlada Srbije danas usvojenom deklaracijom pružila najsnažniju podršku predsedniku Aleksandru Vučiću u, kako ističe, veoma teškim i kompleksnim razgovorima koje Vašingotnu vodi u najboljem interesu građana Srbije.
Oglasio se Grenel sat vremena uoči početka sastanka
Pred današnji sastanak u Vašingtonu, na kome će učestvovati srpski predsednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Avdulah Hoti, stigla je poruka od specijalnog izaslanika predsednika SAD Ričarda Grenela.
The people of Kosovo and Serbia deserve economic normalization and the chance to create a vibrant economy. Today I am focused on the young people who want a career, a good job and a connection to the West.
— Richard Grenell (@RichardGrenell) September 3, 2020
I’ve heard you. And I will push hard for you. Let’s put politics aside!
Ekonomski odnosi Beograda i Prištine, naime, biće u prvom planu susreta delegacija dveju strana, ali nije isključeno da će razgovori skliznuti i na polje politike i da će biti reči o kosovskom pitanju.
Specijalni savetnik predsednika SAD Ričard Grenel je istakao da će zahtev biti da, ukoliko se očekuje pomoć SAD-a , odnosno, kako je rekao "dolari od SAD-a, podrazumevati napredak na ekonomskom planu.
- Mi ne želimo da trošimo naš novac i da stojimo u mestu - rekao je.
Jedno od pitanja je uspostavljanje direktnog leta između Beograda i Prištine, što, pored dogovora o izgradnji železničke pruge i auto-puta naziva istorijskim dostignućem.
Dalje, biće nastavljeni razgovori na polju daljeg razvoja ekonomske saradnje, a biće postavljena i nova pitanja o trgovini, kreiranju novih radnih mesta i koji preduslovi moraju da se ispune u cilju uspostavljanje dublje privredne saradnje.
Vučić uoči odlaska u SAD: Očekujem iznenađenje na sastanku
Predsednik Srbije, u ranijoj izjavi, naveo je da očekuje iznanađenje na predstojećim pregovorima Beograda i Prištine, rekao da bi to moglo da podrazumeva međusobno priznanje, a da bi u tom slučaju on odbio sastanak sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.
On je na TV Pink naveo da bi u tom slučaju "bio ili prvi predsednik Srbije kome je ponuđen bilateralni sastanak sa predsednikom SAD i da bi bio prvi predsednik Srbije koji je to odbio".
S druge strane, delegacija Vlade u Prištini uoči puta u Vašington više puta je istakla da se sa predstavnicima Beograda sastaje samo radi uzajamnog priznavanja, a premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti je intervjuu za Kljan Kosova ponovio da je uzajamno priznavanje jedina formula za normalizaciju odnosa.
Ko čini delegacije koje se danas sastaju?
Da će ekonomija biti u fokusu, govori i sastav srpske delagacije u kojoj će biti i ministar finansija Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, a predvodi ih predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Delegaciju Prištine čine premijer Avdulah Hoti, dvojica potpredsednika vlade, Driton Seljmanaj i Aljbuljena Baljaj-Halimaj, ministar pravde Selim Selimi, ministarka spoljnih poslova Meliza Haradinaj-Stubla, ministar infrastrukture, Arban Abraši, šef kabineta premijera Ardita Duši i koordinator za dijalog Skender Hiseni.
Presretnuti razgovori Berlina i Varšave o Navaljnom, u toku je zavera protiv Rusije, više o tome saznajte OVDE.
Izvor: Telegraf