- U širem smislu, Jermenija je u strateški lošijoj poziciji, tako da postoje šanse za vojna dostignuća koja bi mogla okončati stagnirajući pat položaj. Zato je moguć obrt u ovom konfliktu - rekla je Lindenstraus za medije.
Između Azerbejdžana i Jermenije ponovo su izbili sukobi zbog Nagorno Karabaha prošle nedelje. Regija se nalazi u granicama Azerbejdžana, ali je pod kontrolom etnički jermenske većine koja tamo živi.
*Azerbaijan continues to hit Armenia's military points.* pic.twitter.com/BbolZIf6Vn
— 🇵🇰 Hussain B h u t t o 🇹🇷 (@ssain109) September 28, 2020
Turska, bliski politički saveznik Azerbejdžana, koristi sukobe kako bi demonstrirala svoju vojnu moć i isprobala nova oružja koja su relativno nedavno uvrštena u njihov vojni arsenal.
- Turska u osnovi želi da poveća prodaju oružja i koristi ovu priliku da to učini - tvrdi Lindenstraus koja važi za vodećeg svetskog politikologa u oblasti tursskih spoljnopolitičkih odnosa.
Jermenija i Azerbejdžan su u teritorijalnom sporu oko Nagorno Karabaha od devedesetih kada je Karabah, etnički jermenska enklava u sastavu Azerbejdžana, proglasila nezavisnost nakon rata u kojem je poginulo oko 30.000 ljudi.
Status regiona ne priznaje nijedna zemlja, a međunarodna zajednica ga smatra delom Azerbejdžana.
Jermenski vojnik stao ispred komandanta, a ono što je usledilo rasplakalo je svet! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Informer