Kako je tada najavio generalni sekretar HBK Krunoslav Novak, o daljoj pomoći će se raspravljati na predstojećem plenarnom zasedanju HBK, kada će se analizirati situacija na terenu i utvrditi potreba pomoći te će se odrediti i drugi načini mogućeg delovanja.
Dan ranije, odnosno dan nakon potresa, kako piše Indeks, Vlada Republike Srbije donela je odluku da Hrvatskoj uputi iznos od milion evra finansijske pomoći.
- To je gotovo 550 hiljada kuna više od iznosa koji je uplatila Crkva, institucija koja iz džepova poreznih obveznika godišnje dobije oko milijardu kuna - ističe ovaj portal.
- Tačan iznos koji im svake godine darujemo i dalje nije poznat, jer je Katolička crkva u Hrvatskoj finansijski netransparentna. Naime, kako je Katolička crkva u Hrvatskoj finansijski netransparentna i kako je zahvaljujući Vatikanskim ugovorima kapilarno premrežila razna društvena područja i dobija novac i od državne i od županijske i od lokalne vlasti, u ovom trenutku je jednostavno nemoguće saznati baš sav novac koji se s raznih državnih nivoa i institucija sliva na račune Katoličke crkve, koja u Hrvatskoj ima više od dve hiljade pravnih osoba kojima upravlja ili s kojima je povezana. Pritom je sav taj novac, koji Katolička crkva dobija od države, izuzet od provere Državne revizije - zaključuje se u tekstu hrvatskog portala.
Kako navode, do brojke od oko milijardu kuna godišnje došli su istraživački novinari koji su se bavili tom temom, uz napomenu da to i dalje nije konačni iznos. Sav taj novac izuzet je od provere Državne revizije.
- I dok biskupi čekaju iduće plenarno zasedanje HBK-a, Srbija je već, kako neslužbeno doznajemo, odlučila da pošalje novu turu pomoći - ističe ovaj portal.
Kako nezvanično saznaje Indeks, iz Srbije stiže dodatnih 100 hiljada evra za kupovinu mobilnih kontejnera u koje će biti smeštene osobe koje su izgubile svoj dom. Oni dodaju da je ta informacija nezvanična i nije još potvrđena.
- Međutim, kad pišemo o pomoći Crkve, treba spomenuti da je varaždinski biskup Bože Radoš proglasio Dan posta i molitve, a produžio mu se i splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić koji je takođe vernike pozvao na molitvu za žrtve potresa - piše Indeks.
U komentarima ispod teksta uglavnom je izražen bes čitalaca, koji skreću pažnju da će i ova pomoć Katoličke crkve biti pre svega usmerena na obnovu verskih objekata, i da bi crkva kao institucija sa milenijumskom tradicijom koja poziva na milosrđe morala mnogo više da pomogne.
Kako je ukrajinska vojska krenula da oslobađa Krim i Kubanj, pogledajte OVDE.
Izvor: Večernje novosti