Upitan da li je slučajno to što se napad desio samo tri dana nakon iznenadne smrti muftije Muamera Zukorlića, te da li neko time potpaljuje bude baruta u Sandžaku i BiH, rekao je da to ne zna, ali je uverenja da napad na mural „orkestrirale strane ambasade i njihove službe koje drže nevladine organizacije“, te da su „procenile da nešto treba vidno učiniti čime bi se narušio mir i doveo u pitanje taj mural“.
On ne veruje da je sve bilo tako spontano.
- To što je baš u tom trenutku bilo i kamera, to znači da je to unapred uglavljeno i da je to neko organizovao. Mislim da je to iz jednog centra poteklo, a da su onda našli ljude koji će iz uverenja ili možda za novac, taj mural da prekriju krečom ili oštete jajima, ili na drugi način naruše – istakao je Čavoški.
Upitan šta mislio o tome što Aida Ćorović nije otišla u Novi Pazar da skine tablu Aćif efendiji, on kaže:
- Zašto bi ona to radila kada je za nju on velik i slavan čovek. Kao što je za nas Ratko Mladić velik i slavan čovek. I kao što mi poštujemo tog njenog muslimana, koji je nešto učinio za Bošnjake, tako i ona treba da poštuje Ratka Mladića koji je nešto učinio za Srbe u BiH – naglašava sagovornik Helmkasta.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) November 13, 2021
Čavoški je ukazao da odluka Valentina Incka da proglasi krivičnim delom negiranje navodnog genocida u Srebrenici, nije ni zakonita ni legitimna, bez obzira u kom je statusu on bio, odnosno bez obzira da li je bio ili nije bio u ostavci.
- Tu pravo nije zapravo relevantno, da li je bio u ostavci ili nije bio u ostavci. Očigledno on za to uopšte nije imao ovlašćenje. Jer to su takozvana Bonska ovlašćenja, koja uopšte nisu utvrđena ni Dejtonskim ustavom, niti bilo kakvom odlukom Saveta bezbednosti – objasnio je akademik Čavoški.
On je rekao da je na to Visokog predstavnika ovlastilo jedno „samovlasno telo“.
- Savet za primenu mira je njega na to ovlastio u Bonu. I on po tim ovlašćenjima postupa – rekao je Čavoški.
Prema njegovim rečima nakon što su Kina i Rusija odbacile legalnost i legitimnost Kristijana Šmita kao Visokog predstavnika, on više nema nikakvu moć.
- Slabost Visokog predstavnika je u tome što može donositi bilo kakve odluke, a da se to ne sprovede. Ranije je imao vojsku Atlantskog pakta na terenu. Onda je uspeo da slomi volju srpskih zvaničnika, mnoge uputi u zatvor ili u Hag i da ih natera da kopaju grob sami sebi i Republici Srpskoj. Kao kod promene Ustava Republike Srpske – kazao je Čavoški.
On je naglasio da je najvažnije sada da Republika Srpska prestane da primenjuje bilo kakve zakone koje su donosili visoki predstavnici, i da, kako je rekao „unapred stavi do znanja da bilo kakvu novu odluku neće primenjivati“.
- I samim tim on postaje puka figura. Nedelotvoran. A onda, to je Dodik odavno najavio, ali nikako da izvrši, a to je da će vratiti sve izvorne nadležnosti Republike Srpske. Po izvornom Dejtonskom ustavu Republika Srpska je imala svoju vojsku i graničnu službu. Sve je to ukinuto, Republika Srpska je raščerupana, a to nije donosio samo Visoki predstavnik time što je donosio zakone, nego je i time što je čak i menjao Ustav Republike Srpske – naglasio je akademik Čavoški.
Govoreći o politici predsednika Aleksandra Vučića, on je rekao da se „ničem dobrom od Vučića ne možemo nadati po pitanju nacionalne politike“.
- Zato mislim da javnost treba da mu uskrati svako poverenje. I njemu i njegovoj stranci. I njegovim prišipetijama iz SPS – kategoričan je Čavoški.
Kako je istakao, jednako je sumnjičav i prema Draganu Đilasu, Vuku Jeremiću i Borku Stefanoviću. Podsetio je da je Đilas bio na razgovorima sa Eskobarom u SAD, ali da o sadržini razgovora nije obavestio javnost.
- NJega su pre svega pitali kakav je njegov stav prema Kosovu. To prvo pitaju Amerikanci. I njegov stav mora biti blaži od Vučićevog stava. A to može biti samo ako, ne daj Bože, obeća da će i „de jure“ priznati Kosovo i Metohiju, da će KiM ući u Ujedinjene nacije kao članica – upozorio je on.
Kako su to prema rečima Čavoškog „Rusija i Kina izvele vešt potez“, i šta je njihov potez koji će označiti kraj, možete poslušati u emisiji.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) November 13, 2021
Izvor: Pravda