U vezi sa ovim značajnim datumom, moskovski „Ridus“ je hteo da sazna mišljenja ruskih stručnjaka za međunarodne odnose, između ostalog – da li će produženje Ugovora o strateškom naoružanju START-3 omogućiti da se pronađe obostrano korisno rešenje u uslovima trenutnog suparništva Rusije i SAD-a.
Ruski politikolog-amerikanista Pavel Podlesni ocenio je perspektivu daljeg razvoja američko-ruskih odnosa tokom predsedništva Bajdena, a nakon produženja sporazuma o naoružanju. Ovo je postalo dostupno za Ridus.
„Ne vidim za sada nikakve pozitivne pomake, nove sankcije su sasvim moguće. Sada administracija Bajdena analizira rusku poziciju oko Navaljnog i sajber napada koji se pripisuju ruskim hakerima. Analiza još nije završena, ali u slučaju da dođu do zaključka da je Rusija umešana u ovo, onda mogu uvesti sankcije, kako u odnosu na pojedince, tako i protiv organizacija“, rekao je Podlesni u intervjuu za „Ridus“.
Stručnjak je Bajdenov pozitivan stav prema ponovnom potpisivanju sporazuma START-3 objasnio njegovom ličnom političkom prošlošću.
„START-3 je produkt Obamine administracije, gde je Bajden bio potpredsednik. Kreatori novog preispitivanja, uključujući program START-3, su Obama, Bajden i Majkl Makfol. Zbog toga je Bajdenu bilo lakše da reši ovo pitanje nego samom Trampu“, rekao je Podlesni.
U celini, ruski stručnjaci se slažu sa Podlesnim. Na primer, Gevorg Mirzajan, stručnjak za međunarodne odnose, smatra da je za uspeh rusko-američkih pregovora u drugim oblastima potrebna „druga odskočna daska“ – da Sjedinjene Države priznaju Rusiju kao ravnopravnog partnera, čija sfera uticaja se mora poštovati.
Bajden (kao i drugi američki predsednici pre njega) ne priznaje ovaj status. I on ne planira da razgovara sa Moskvom kao ravnopravanim partnerom“, rekao je ranije Mirzajan.
Međutim, neki analitičari i publicisti veruju da će dolazak na vlast demokratske administracije doneti Rusiji više šansi nego Trampovo predsedništvo.
Verovatno, Bajden neće biti toliko loše raspoložen prema Rusiji kao što nas sada plaše. U svakom slučaju, sa njim će se aktivirati mehanizmi klasične diplomatije, dok se pri Trampu spoljnom politikom niko nije bavio, već su samo nizali sankcije iz duboke tišine“, smatra publicista i politički analitičar Pavel Prjanikov na svom Telegram kanalu.
Gde može da izbije sukob između Rusije i SAD, saznajte OVDE.
Izvor: Balkanrus/Ridus