U izveštaju, nadzorna grupa sa sedištem u Londonu rekla je da Ankara nastavlja da ignoriše unutarlibijski sporazum postignut 23. oktobra 2020. godine. U sporazumu se navodi da bi svi strani borci trebalo da napuste zemlju u roku od tri meseca. Rok se završio 23. januara. Međutim, militanti koje podržavaju Turci i dalje su u Libiji.
- Plaćenici koje je turska vlada poslala da služe njenim interesima u Libiji i dalje su tamo i njihov povratak je i dalje neizvestan - navodi se u izveštaju SOHR-a.
- Suprotno tome, u Siriji se kontinuirano vrbuju operacije regrutiranja kako bi se militanti poslali u Libiju - dodato je u saopštenju.
Prema nedavnim izveštajima SOHR-a, Turska je poslala više od 18.000 sirijskih militanata u Libiju od 2019. godine. Mnogi su se vratili. Međutim, hiljade ih je i dalje tamo.
#Turkey has confirmed that its troop presence in #Libya will remain in place pending Libyan government approval and the status of the 2019 Ankara-Tripoli bilateral military agreement.@ikalin1https://t.co/3zDGvjQSqypic.twitter.com/uhSxotkfjG
— Arab News Japan (@ArabNewsjp) February 17, 2021
Sirijski militanti koje podržava Turska pomogli su snagama lojalnim Vladi nacionalnog rekorda da odbiju veliki napad Libijske nacionalne vojske na glavni grad Tripoli. Štaviše, učestvovali su u nizu napada tokom kojih su vladine snage zauzele ključna područja na severozapadu i zapadu Libije.
Situacija je takva da je Libija trenutno stabilna. Libijski Forum za politički dijalog izabrao je 5. februara novo predsedničko veće pod nadzorom UN-a.
Uprkos nedavnom napretku u libijskom mirovnom procesu, Turska neće zaustaviti svoju intervenciju u zemlji. Ankara želi da uspostavi stalne baze za svoje snage u zapadnoj Libiji i na njenoj obali, prema informacijama iz nekoliko izvora.
U slučaju rata, Rusija i Belorusija će rasporiti NATO na pola. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: South Front