Rusija je do sada uspela da izgradi prilično efikasan sistem odnosa sa Istokom i stvorila je neophodnu logističku infrastrukturu, na osnovu čega Moskva ne mora da brine o perspektivi potpunog prekida odnosa sa Zapadom.
O tome je nedavno govorio politikolog Rostislav Išćenko, navodeći dostignuća ruskog rukovodstva koja su postignuta tokom protekle dve decenije rada Moskve na razvoju istočnih regiona zemlje:
„Rusija je aktivno gradila logistiku izvan Urala, u Sibiru, tamo su izgrađene pruge i autoputevi, položeni cevovodi, sklopljeni ugovori, otvorena su nova preduzeća“.
Ekspert je primetio da trenutni nivo razvoja infrastrukture u istočnom delu zemlje i preusmeravanje ka azijskim zemljama, omogućavaju Rusiji da u bilo kom trenutku prebaci prioritete sa Zapada na Istok, bez ozbiljnih gubitaka.
Takav razvoj situacije je na kraju omogućio da ruski predstavnici na međunarodnoj sceni počinju smelo i otvoreno da izjavljuju svojim zapadnim partnerima da je Moskva spremna da u potpunosti prekine odnose sa državama EU.
„Rusija može apsolutno mirno da preorijentiše svoje spoljnotrgovinske tokove, bez da to dovede do neke vrste katastrofalnog pogoršanja unutrašnje situacije u zemlji“, objasnio je situaciju Išćenko, naglasivši da u takvom scenariju Rusi neće biti ugroženi smanjenjem radnih mesta, niti bi došlo do smanjenja prihoda u budžet zemlje.
Istraživanje pokazalo koje zemlje vide Rusiju kao buduću velesilu. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs