Za tako ozbiljne aktivnosti, kao što je učešće u međunarodnim misijama i vojnim aktivnostima u inostranstvu, kako ističu iz tog resora, sredstva se planiraju unapred, a uobičajeno je da se proces planiranja, obuke, pripreme i upućivanja u misiju, realizuje duži vremenski period.
„S tim u vezi, ističemo da ovakve aktivnosti nije moguće realizovati bez kvalitetnog procesa planiranja“, navodi se u saopštenju.
Podsećaju da su MO i VCG u misiji KFOR prisutni sa dva lica od 2018. godine. Vojska Crne Gore učestvuje u operaciji KFOR sa štabnim oficirom na dužnosti zamenika načelnika za inžinjeriju u Odeljenju za inžinjeriju i planove u Komandi misije u Prištini, dok Ministarstvo odbrane Crne Gore učestvuje sa civilnim licem na dužnosti savetnika za ljudske resurse u NATO timu za vezu, pri komandi operacije u Prištini (NALT – NATO Advisory and Liaison Team), prenose Vijesti.
Iz Ministarstva odbrane su naglasili da Crna Gora jeste i da će ostati kredibilan saveznik.
„Transatlantski region ne može biti stabilan i siguran bez integrisanog zapadnog Balkana. Imajući u vidu da je jedan od naših prioriteta siguran i prosperitetan region, Crna Gora će i dalje imati konstruktivnu ulogu u jačanju regionalne stabilnosti. U skladu s tim, mi ćemo nastaviti da podržavamo napore NATO-a na Kosovu, u okviru svojih mogućnosti“, zaključuje se u saopštenju.
Mišljenje britanskog analitičara o promeni granica na Balkanu pročitajte OVDE.
Izvor: IN4S