„Ti sukobi između Arapa i Jevreja u Izraelu se ciklično ponavljaju na svakih nekoliko godina od formiranja Izraela, kad jedna od strana se naoruža nekim novim sredstvima za vojnu namenu. Oni do tih sredstava dolaze uz pomoć velikih ekonomskih i naftnih država, a u velikoj meri pomaže Iran. Imate slučaj da se sukobila država Izrael sa palestinskom organizacijom Hamas u Pojasu Gaze, koja je u većini zemalja tretirana kao teroristička organizacija, a u Pojasu Gaze vladaju u političkom i ekonomskom smislu, i izlaze na izbore. Ta ciklična ponavljanja su dovela Izrael u situaciju da mora da donese neku novu strategiju. Imali su negativno iskustvo u sukobu sa Hezbolahom u Libanu“, otvorena je priča u „Srpskom sv(ij)etu“ o geopolitičkim kretanjima razgovorom o novom sukobu na Bliskom Istoku, a nekadašnji vojni ataše u Izraelu Tomislav Đurin je govorio o tim cikličnim ponavljanjima sukoba, kao dobar poznavalac ovdašnje situacije.
U nastavku su razmatrani svjetski vojni kapacetiti i gost Srpskog sv(ij)eta, vojni obavještajac u penziji, je zaključio da je Iran regionalno, ali i ne i u svjetskoj razmjeri velika nuklerana sila:
„Rasformiran je taj unipolarni svet. Kada je Rusija zatekla ceo NATO spuštenog garda, i pojavila se sa novim generacijama oružja na hemijskim i drugim principima, sve se promenilo. Kada imate odbrambene kapacitete, onda se sa vama razgovara i pregovara, a ne ratuje. Čitava svetska obaveštajna zajednica se našla iznenađena dok je gledala u Iran i njihov nuklearni program, kada je Severna Koreja opalila dve probe i lansirala ne znam ni koliko nuklearnih raketa. I odjednom je Tramp razgovarao sa Severnom Korejom“.
„Agresija na SRJ je imala za cilj da saveznicima NATO kojih je bilo 19, a danas ih je 29, da im proda najnovije tehnologije američke vojne industrije“, Tomislav Đurin je govorio o tim borbenim avionima, od kojih je naša avijacija srušila od svakog barem po jedan, što je obustavilo njihove planove o prodaji. A uzrok tog poraza je bila loša procjena inovativnosti JNA, koja se teško može i procijeniti.
„Reformom službi dolaskom DOS-a i drugih struktura na vlast nakon pada Miloševića, Rade Marković dolazi na čelo Službe bezbednosti, a on je jednostavno nekvalifikovan čovek, a to sada imamo slučaj sa Službom vojne bezbednosti. Vojna obaveštajna služba u to vreme se nije mešala u politiku, i imali smo neke kontakte i preko granice, i neki kontinuitet i kadrovski i profesionalni u toj Agenciji vojno- obaveštajnoj je postojao. Ta Agencija nije bila finansirana od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), već od Saveznog izvršnog veća (SIV), odnosno Vlade direktno. Sada se i služba bezbednosti i informisanja finansiraju iz Ministarstva odbrane, što u principu nije dobro.“, pojasnio je problematiku koja se tiče zavisnog položaja službi bezbjednosti od više državnih struktura, a što je bio zahtjev Zapada.
Zaključak koji se tiče tog rasformiranja starog sistema povlači razne probleme:
„Vi možete lako da formirate vojsku i za dva meseca, ali za vojnu službu je potrebno barem 30 do 40 godina. Za to je potrebno formirati izvore, kvalifikovano i vredno ljudstvo“.
Govorio je o promjeni u odnosima prema stranim službama, koje se opet obnavljaju, sada se opet razmenjuju razne informacije; kao i o novim i starim strukturama i rasporedu ljudstva.
„Milo Đukanović je od stranih službi prepoznat bio kao jedan od nosilaca organizovanog kriminala, pre svega šverca cigareta, i bio je ucenjen. Mi smo imali saznanja o otcepljeju Crne Gore, od trenutka kada marke dolaze avionom“, dotakli su se i odvajanja Crne Gore, i kvalitetnog rada obavještajnih službi.
Govorio je o lošem radu BIA koja se ogleda i u tome da ona objavljuje svoje operativne podatke u novinama. Zaključak je da treba napraviti reorganizaciju:
„Potrebna je jedna krovna organizacija, a BIA treba da se radikalno reformiše unutar MUP- a koji je sav izbušen“.
Ceo drugi dio emisije je posvećen interesantnoj strukturi bezbednosti, u pređašnjim i ovdašnjem sistemu vlasti i uređenja, a na pitanje voditelja Velje Čupića o tome kako tretirati tu problematiku, Tomislav Đurin je rekao:
„Ako mene pitate, potrebna je jedna operacija ‘Sablja’ prema Ministarstvu unutrašnjih poslova i policiji Srbije, to je jedan otuđeni centar moći. To je ogromna masa od skoro 50000 ljudi“
„Imali smo prilike da vidimo jedan moderan rat u odnosu na dosadašnje prilike. Moramo uzeti u obzir da je Izrael svega nekoliko zemalja priznalo, u UN su to Gvatemala, SAD, pa su naterali i Kosovo* da ih prizna, međusobno se priznajući. Taj rat se aktivira kad god je potrebno“, rekao je na temu sukoba između Izraela i Palestine Demo Beriša, bivši pripadnik vojne bezbednosti, u Srpskom sv(ij)etu.
On je u nastavku govorio o globalnim sukobima, ali i vezama koje se prikazuju kao značajne, kao veza između Irana i Rusije.
U daljem razgovoru koji su se dotakli teme NATO agresije 1999. godine, na koju je nekadašnji pripadnik vojne bezbjednosti rekao:
„I tu su se Amerikanci igrali sa nama. Sa atlantskom brigadom koju su navodno formirali i poslali sa Albancima koje su poslali iz SAD preko Albanije i uključili na Prokletijama uključili u direktnu borbu, oni su nas potcenjivali, a to su stalno radili. Mislili su da će sve da reše sa 10000 visine, pa oni su pokušali da odvoje Vojvodinu od ostatka Srbije, kada su onesposobili sve mostove na Dunavu i Savi. Nisu računali da ćemo mi brzo da to prekomponujemo, bez obzira što je tehnologija koju smo imali njima izgledala smešna“.
„Pitanje Kosova i Srbije će se rešiti u onom trenutku kada budu shvatile politićke vođe na Kosovu da moraju sesti i razgovarati sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, jer nam neće stranci rešiti ništa, oni imaju svoje interese“, prokomentarisao je Demo Beriša, koji je i predsednik Matice Albanaca u Srbiji, aktuelnu političku situaciju u Srbiji.
Govoreći o promenama unutar obaveštajne i informativne vojne službe je rekao:
„U trenutku kada menjamo metodologiju, ljudi moraju da menjaju pravce delovanja službi. Kada smo mislili da idemo ka demokratiji, ukinuli smo unutrašnjeg neprijatelja, spoljnu službu smo vratili unutra. Mi smo zaprvo u nekom trenutku od 2000. godine kada je Tadić postao ministar odbrane i dobio američkog generala za konsultanta, mi smo otvorili sve (dosijee) što smo imali. Kada su određene službe preuzele naše arhive, jer smo im ih dali na uvid, onda smo mi izbušeni na sve strane. A 2012. smo samo pokušali da nešto uradimo. A do tada su svi do čina kapetana otišli u penziju, po sili zakona. Kroz ‘reformu’ smo prodali oružje, kadrove poslali u penziju, uništili tenkove i drugo oružje. Hoću da kažem da su gospoda Drašković i Tadić, i kompletna DOS- ova Vlada, bez izuzetka, imali na bankomatu isti kod sa Milom Đukanovićem“.
Izneo je više momenata koji objašnjavaju da je situacija u obaveštajnoj strukturi vrlo loša, zbog velikih pukotina unutar sistema i loše komununikacije.
O akciji beloruskog KGB pogledajte OVDE.
Izvor: IN4S