- Najpre zavisi od toga koliko nas će se vakcinisati, a potom kako ćemo sprečiti dalju transmisiju virusa kako ne bismo ušli u jesen sa velikim brojem zaraženih. Broj vakcinisanih do sada svakako će onemogućiti pojavu novozaraženih kakvu smo imali prošle jeseni i zime - rekao je on.
- Kada obim pređe 60 odsto, možemo da razmišljamo da će pik biti nekoliko stotina, možda i manje. To bi značilo da je jedna kovid bolnica sa vrhunskom opremom i stručnjacima dovoljna za celu Srbiju, da je garancija da svako dobije mogućnost da mu bude spasen život - rekao je virusolog.
Doktor Šekler navodi da će korona, uz pomoć vakcina, postati jedan od uobičajenih korona virusa koji i inače postoje i nisu toliko opasni.
- Ne ubijaju ljude, i protiv njih se ne vakcinišemo. To će na kraju biti sudbina i ovog virusa. Ali, da bismo ga naterali da ustukne i pretvori se u nešto bezopasno, moramo da se borimo vakcinama i preventivnim merama. U prirodi se stavri dešavaju tako da virus mutira, u smislu veće prenosivosti ali manje patogenosti - objasnio je on.
Dr Šekler navodi primer bliskog "rođaka" SARS-a, virusa MERS, koji se jako teško prenosio a smrtnost je bila 30 odsto.
- SARS je imao veću prenosivost, a smrtnost od 10-11 odsto. Ovaj virus se lakše prenosi ali mu je smrtnost znatno manja. Znači, ako ga pustimo da se prenosi a vakcinacijom onemogućimo da ubija ljude, dok ne prođe svako kroz kontakt s virusom, bilo vakcinalni ili "divlji", on će polako gubiti snagu i postaće peti korona virus - rekao je on.
Subverzivno delovanje engleske tajne službe iz Skoplja! Više o tome OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf