On je dodao da NATO opravdava aktivan razvoj regionalnog sistema protivraketne odbrane (PRO), između ostalog, "obuzdavanjem" Rusije, prenosi Sputnjik.
"Još jedan trend poslednjih godina postaje sve veće raspoređivanje sistema PRO i njihovo povezivanje sa udarnim sredstvima. Ruski eksperti su više puta ukazivali na destabilizujuću ulogu protivraketne odbrane u azijsko-pacifičkom regionu. Naše procene situacije u potpunosti su potvrđene u Evropi u kojoj NATO sada predstavlja regionalnu PRO kao jedan od elemenata obuzdavanja Rusije. Stoga izjave o tome da protivraketna odbrana nije usmerena protiv Rusije i Kine padaju u vodu", rekao je Šojgu.
Šojgu je primetio da situaciju komplikuje činjenica da su nakon povlačenja Vašingtona iz rusko-američkog Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i malog dometa uklonjena bilo kakva ograničenja u pogledu stvaranja i raspoređivanja raketa te klase, uključujući i u Aziji.
"Sa vojnog stanovišta, kombinacija udarne raketne komponente sa sredstvima PRO može da promeni odnos snaga ne samo u regionu, već i širom sveta. Ukoliko bude doneta odluka o razmeštanju raketa srednjeg dometa, ta situacija će predstavljati pretnju za istočne regione Ruske Federacije", upozorio je ministar.
On je rekao i da pojedine evropske zemlje zainteresovane su za eskalaciju sukoba s Rusijom. Kao primer naveo je korake Ukrajine koji su, kako je rekao, izazvali novu krizu u Donbasu uoči samita NATO-a u Briselu, prenosi Tas s.
Šojgu je rekao da se u Evropi pojačala tendencija ka povećanoj vojnoj konfrontaciji.
"Severnoatlantska alijanska pojačava broj snaga u visokoj pripravnosti i istražuje puteve za brzo raspoređivanje snaga na granicama Saveza Rusije i Belorusije", rekao je Šojgu.
On je naveo kao primer vežbe "Odbrana Evrope" gde su se, kako je rekao, sprovodile ofanzivne operacije na istočnom krilu Alijanse.
Šojgu je kazao i da je NATO postao globalni vojno-politički savez čiji je glavni zadatak obuzdavanje Rusije i Kine.
On je ocenio da razvoj situacije u oblasti kontrole naoružanja u Evropi umnogome zavisi od SAD, kazao je Šojgu.
"Zaključi nedavno održanog samita predsednika Rusije i SAD Vladimira Putina i DŽozefa Bajdena su potvrdili da je problem obnove strateškog dijaloga više nego aktuelan. Nakupilo se mnogo pitanja koje je neophodno rešavati uzimajući u obzir interese svih strana", naglasio je on.
Šojgu je ocenio i da rusofobija zemalja-članica NATO-a pobeđuje pragmatizam i upozorio da povlačenje vojske iz Avganistana može da rezultira obnovom građanskog rata u toj zemlji, rekao je Šojgu.
On je ocenio da je sada neophodno iskoristiti potencijal Šangajske organizacije za saradnju jer bez saradnje sa Islamabadom i Teheranom nemoguće je rešiti "avganistansko čvorište".
Šojgu je upozorio i na to da niz zemalja stvara komandne centre čiji je glavni zadatak sprovođenje ofanzivnih operacija u kosmosu i sajber prostoru.
Prema njegovim rečima, digitalizacija, robotizacija i hiperzvucne tehnologije izbijaju u prvi plan kada je reč o razvoju novog naoružanja.
"Svet se ubrzano uvlači u novu konfrontaciju koja je daleko opasnija nego što je to bio slucaj tokom Hladnog rata'’, zaključio je Šojgu.
Kako su ruski brodovio i avioni zapucali na britanski razarač, pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug