Ovo je u najkraćem zaključak Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine. Tim eminentnih stranih eksperata predvođenih izraelskim istoričarem Gideonom Grajfom sproveo je opsežnu istragu svih okolnosti u kojima se dogodio zločin u Srebrenici. Komisija je radila duže od godinu i po, a svoje nalaze prezentovala je i objavila na 1.036 stranica izveštaja koji je odnedavno u celini dostupan javnosti. Publikovan je na na veb-stranicama komisije i banjalučkog Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS.
U izveštaju Grajfovog tima detaljno su opisana istorijska dešavanja na prostoru Srebrenice i okoline tokom Prvog i Drugog svetskog rata, ali i delovanje Međunarodnog suda u Hagu posle 1995. godine.
Navedeno je i da su tokom leta 1992. muslimanske jedinice teritorijalne odbrane iz Srebrenice započele sistematičnu kampanju etničkog čišćenja srpskih sela u okolini sa ciljem zauzimanja Bratunca i presecanja Republike Srpske na dva dela. Međunarodni eksperti objektivno su konstatovali i sve zločine u ovom delu Bosne nad srpskim narodom, nepristrasno stvarajući jasan kontekst traumatičnih događaja iz jula 1995.
Nezavisna međunarodna komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. formalno je rođena odlukom Vlade Republike Srpske o imenovanju njenih članova početkom februara 2019. godine. Tome je prethodila višegodišnja potreba da se događaji iz Srebrenice, nepristrasno, bez selekcije i unapred zadatih premisa u utvrđivanju činjenica, nanovo osvetle reflektorima naučne istine. Logična posledica ove težnje bila je odluka Vlade RS iz 2018. da stavi van snage izveštaj Komisije za istraživanje događaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995, koji je prethodno odbacila i Narodna skupština RS.
Pored Gideona Grajfa u Komisiju su ušli i profesor Valter Manušek iz Austrije, jedan od vodećih advokata u Nemačkoj specijalizovanih za iskustva suđenja nacistima Markus Kolbah, ekspert za istraživanje zločina Adarnele Šinaba iz Nigerije, prof. Marija Đurić, koja se smatra najboljom u svetu na polju forenzičkih istraživanja i jedini srpski predstavnik, zajedno s profesorom Rodžerom Bajardom, takođe svetski poznatim stručnjakom za forenzička istraživanja.
Sa njima su radili i profesor Juki Osaf iz Japana, koji se bavio sukobom u Srebrenici u poslednjoj dekadi, profesor Stiven Mejer, profesor Lorens Frenč i pokojni italijanski novinar i stručnjak za medije Đuzepe Zaharija.
Nakon opsežnog rada, komisija je sačinila iscrpan izveštaj. Rezultat istraživanja koncipiran je u 11 poglavlja, čiji su autori članovi komisije, uz završne zaključke. Svako poglavlje srebrenički zločin sagledava iz posebnog aspekta - krivičnog, procesnog, istorijskog, kriminološkog, medijskog... U ovom jedinstvenom zborniku ponuđene su hiljade izjava svedoka i drugog dokaznog materijala, kojim se potkrepljuju tvrdnje eksperata, ali i otvoreno ukazuje na sve propuste, greške i zlonamernosti Haškog tribunala u istraživanju, procesuiranju i presuđivanju za zločin u Srebrenici.
Hiljadu potpisa poznatih za stranku Velje Nevolje! Više o tome OVDE.
Izvor: Večernje Novosti