-Ohrabrujemo crnogorske vlasti i Mitropoliju crnogorsko-primorsku Sprske pravoslavne crkve da blisko sarađuju po pitanju lokacije ustoličenja novoizabranog mitropolita Joanikija, a da bezbednost građana bude iznad svega - naveo je neimenovani portparol Stejt departmenta u odgovoru na pitanje da li su SAD zabrinute zbog stabilnosti u Crnoj Gori u svetlu porasta etničkih tenzija uoči planiranog ustoličenja Joanikija na Cetinju.
Stejt department ocenjuje i da je Crna Gora "dugo prepoznata kao raznolika i tolerantna zemlja" i da bi svi "građani trebalo da urade svoj deo da ispoštuju tu ponosnu tradiciju".
- Pozivamo sve, građane, političke i verske lidere, da rade na smirivanju tenzija - poručio je portparol Stejt departmenta.
U tekstu se dodaje da SAD podržavaju verske slobode, uključujući i pravo pojedinaca da slobodnu praktikuju svoju veru.
- Istovremeno, SAD takođe podržavaju slobodu izražavanja, uključujući i pravo na mirno okupljanje - zaključuje se u odgovoru Glasu Amerike.
Potpredsednik vlade Crne Gore Dritan Abazović rekao je sinoć za TVCG da država garantuje da će sve proteći mirno 5. septembra na Cetinju, kao i da su državni organi apsolutno spremni da garantuju ustavna prava svim građanima Crne Gore.
Nekoliko hiljada ljudi okupilo se u nedelju na Cetinju na protestu protiv najavljenog ustoličenja mitropolita u Cetinjskom manastiru, poručujući da neće dozvoliti taj, kako su rekli, "simbolički čin srpskog pokoravanja Crne Gore".
- Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije rekao je u nedelju, tokom služenja liturgije u Cetinjskom manastiru, da njega ne šalje nijedna država, već Srpska pravoslavna crkva, upozoravajući oponente njegovog ustoličenja na Cetinju da "mogu navući prokletstvo na sebe.
Pet laži Aleksandra Vučića u samo jednom obraćanju pročitajte OVDE.
Izvor: Glas Amerike/ Tanjug