Posle 76 godina popisuju se sve žrtve koje su stradale na teritoriji Nemačke tokom ratnih dešavanja, kako vojne, tako i civilne i Nemci će takođe biti u mogućnosti da otvore nemački ratni memorijal i popišu stradanje vojnih i civilnih lica tokom dešavanja na području Srbije, rekla je u raspravi predsednica Odbora za rad Milanka Vukojičić Jevtić.
U sporazumu se taksativno navodie sve one aktivnosti i procedure koje će biti rađene između Ministarstva za rad i Narodnog saveza Nemačke za čuvanje nemačkih grobalja.
"Sem tih procedura važno je doći do informacija i razmene spiskova između svih memorijala koji se nalaze na teritoriji Nemačke i podataka koji se nalaze u nemačkim stradanjima, koji se nalaze na teritoriji Srbije", rekla je ona.
Postoji i aneks ugovora koji se odnosi na popis stradanja nemačkih oružanih snaga tokom ratova na teritoriji Srbije, da će ti spiskovi pre upiisvanja njihovih imena, dostavljati Ministarstvu za rad, a nakon provere koja će trajati četiri meseca, Ministarstvo za rad dostavljaće Narodnom savezu.
"Imena na nadgrobnim spomenicima i pločama biće upisana, a gde postoje rezerve, biće upisana uz obostranu saglasnost", rekla je Vukojičić.
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Srbije i Vlade Kipar o saradnji u oblasti zaštite od katastrofa, kao i Zakon o potvrđivanju odluke 2014/2 o izmeni Aneksa i konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa.
Ekskluzivni materijal Pravde o 11. septembru možete da pročitate OVDE.
Izvor: Tanjug