'’Postavljanje kamera opremljenih tehnologijom za prepoznavanje lica i usvajanje Zakona o unutrašnjim poslovima znači da će se snimati svaki naš korak, da će se uspostaviti sistem masovnog biometrijskog nadzora gde će svi građani Srbije biti tretirani kao potencijalni kriminalci. Ovaj zakon omogućava prodor u privatne živote građana u razmerama bez presedana, uvodi se totalni nadzor bez ikakve kontrole suda, što je potpuno suprotno svim demokratskim standardima i Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti. Formulacije u zakonu dovode do niza nedoumica, najpre zakon ne definiše koje biometrijske podatke (podatke o geometriji lica, izgled dužice oka, hod) će policija da prikuplja i obrađuje, ko će sve imati pristup tim podacima, kako će se podaci čuvati i koliko dugo, kako će biti zaštićeni od spoljašnje i unutrašnje kompromitacije…
Policija će kroz masovan video nadzor uticati na prava i slobode građana, u prvom redu na slobodu govora i okupljanja, zatim na slobodu kretanja. Kamere će se koristiti za nezakonito praćenje ljudi kao sredstvo pritiska na one koji žele da iskažu nezadovoljstvo radom institucija i nosilaca javnih funkcija ili da koriste svoje pravo na organizovanje i okupljanje u javnom prostoru'’, stoji u saopštenju.
Ovim zakonom se takođe zabranjuje objavljivanje podataka o identitetu ovlašćenog službenog lica koje primenjuje policijska ovlašćenja. Nećemo znati ko nas hapsi, udara, upada u kuću, traži legitimaciju, jer umesto imena i prezimena na odelima policajaca stajaće šifre. Za svakoga ko objavi identitet policijskog službenika, zakon predviđa kaznu u rasponu od 30.000 do 200.000 dinara. Na ovaj način se pruža dodatna zaštita privatnosti ovlašćenih službenih lica, dok se u privatnost građana intenzivno zadire upotrebom novih sistema snimanja i obrade podataka.
Zakon sadrži novinu koja daje dodatna ovlašćenja ministru unutrašnjih poslova kroz odredbu da ministar može angažovati druge organizacije kojima će dodeliti status policije, što nas vodi u stvaranje partijske policije. Ovo praktično znači da će, na osnovu diskrecione volje ministra, grupe koje su prebijale građane na ulicama na protestima protiv vlasti i grupe siledžija iz neobeleženih džipova koje su služile za pritisak na birače na lokalnim izborima širom Srbije sada dobiti policijska ovlašćenja. Ako ministar želi da bilo koju grupu, pa i kriminalnu poput grupe Veljka Belivuka, proglasi policijom, to može da uradi bez ikakvog ograničenja.
'’Srpski pokret Dveri se oštro protivi donošenju ovakvog zakona o policiji kojim se dodatno štiti vlast i policijski službenici a ne građani. Zahtevamo da se ovaj predlog zakona povuče iz procedure i dodatno proglasi moratorijum na upotrebu tehnologija masovnog biometrijskog nadzora nad građanima na teritoriji Srbije. U vremenu pandemije u kome su naša građanska prava ozbiljno dovedena u pitanje, novo kršenje Ustava i ljudskih prava i sloboda nije nam potrebno'’, zaključuju Dveri.
Više o novom Zakonu pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda