Sijarto ističe da će u tom smislu najviše pomoći preko potrebna nadogradnja nuklearne elektrane Paks koja bi u tom slučaju povećala svoje performanse sa sadašnjih 2.000 MW na 4.400 MW, prenosi MTI.
Dodao je da je nadogradnja ''istinski međunarodni projekat, sa ruskim Rosatomom na čelu i dobavljačima kao što su američki DŽeneral elektrik, francuski Framatom i nemački Simens''.
"Kao rezultat toga, investicija Paks neće biti ograničena ni na koji način", rekao je on.
On je govoreći uoči ministarskog sastanka Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Vašingtonu, rekao da će zemlje koje su u mogućnosti da generišu energiju koju troše, u najboljoj poziciji za prevazilaženje energetske krize izazvane ratom Rusije i Ukrajine i ''propalim sankcijama".
"Sektor nuklearne energije može ostati relativno izuzet od preterano ideoloških, emotivnih debata i taj sektor je netaknuti deo saradnje Istok-Zapad", naglasio je Sijarto.
On ističe da se Mađarska borila da eliminiše "diskriminaciju" nuklearne energije u EU poslednjih godina.
"Nuklearna energija je jeftina, bezbedna i ekološki prihvatljiva, a očekujem se da će dva nova bloka u Paksu sprečiti emisiju 17 miliona tona ugljen-dioksida svake godine", rekao je on i naglasio da "svako ko ima ikakvog razuma danas može da vidi da bez nuklearne energije neće biti energetske bezbednosti, niti pristupačnih cena u Evropi".
O opasnosti od '’prljave bombe'’ pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug