Piše: dr Ivan Pajović
Zapadni eksperti beleže rekordno povećanje isporuke nafte iz Rusije Turskoj, Kini, kao i neidentifikovanim kupcima (posrednicima). Agencija Blumberg izveštava da ruske vlasti stvaraju flotu tankera u senci sa nepoznatim vlasnicima. Stvaranje ruske tankerske flote u senci potvrdio je i glavni izvršni direktor najvećeg svetskog logističkog operatera danske kompanije Maers Tankers Kristijan Ingerslev, koji je skrenuo pažnju na značajno povećanje trgovine tankerima na tržištu.
Značajan deo tankera, koji ranije nisu bili potrebni velikim transportnim kompanijama, sada se aktivno prodaju po naduvanim cenama u lukama Dubaija, Hong Konga, Singapura i Kipra. Stručnjaci procenjuje da je Rusiji potrebno oko 250 tankera da bi održala trenutni izvoz nafte od 4 miliona barela dnevno. Rusija sada ima na raspolaganju 240 tankera, od kojih su neki ranije prevozili iransku i venecuelansku naftu.
Uočen je i porast slučajeva pretovara nafte sa jednog broda u senci na drugi zbog činjenice da značajan deo supertankera ne može da uplovi u ruske luke na Baltičkom moru. Za utovar nafte iz ruskih naftnih luka aktivno se koriste novi tankeri tipa Aframaks, koji rade kao šatlovi i utovaruju naftu na tranzitnim terminalima u supertankere. Za obavljanje operacija pretovara nafte, ruske kompanije i njima lojalni trgovci naftom koriste sigurne luke u senci koja ne potpadaju pod jurisdikciju zapadnih zemalja. Značajan obim pretovara nafte obavlja se u blizini Azora u autonomnoj oblasti Portugala. Pouzdani izvori govore da ruske naftne kompanije preuzimaju i rizike osiguranja i troškove čartera.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) October 27, 2022
Najveći prevoznik ruske nafte, kompanija Sovkomflot, koja je potpala pod sankcije Zapada, rešila je problem osiguranja preko zapadnih osiguravajućih kompanija privlačenjem ruskih osiguravača. Američka kompanija Exxon Mobil odbila je saradnju sa Sovkomflotom, pokušavajući da omete saradnju ruske kompanije sa Japanom. Uprkos tome, ruski snabdevač je uspeo da zadovolji sve isporuke japanskim potrošačima ruske nafte, što jasno govori da su uporne zapadne opstrukcije praktično neefikasne, uprkos tome što je Japan neupitni saveznik Zapada.
Ekonomski rat Zapada protiv Rusije je u punom jeku, ali još nije dosegao svoj vrhunac. Rusija očigledno ne sedi skrštenih ruku dok se ovaj sukob sve više zaoštrava, već čini sve da spremno dočeka novo vreme i nove smicalice koje stižu od strane njenih neprijatelja.
Ostale tekstove Ivana Pajovića čitajte OVDE.
Izvor: Pravda