„Zalihe mnogih ključnih oružja i municije su skoro iscrpljene, a vreme čekanja na novu proizvodnju projektila traje mesecima, a u nekim slučajevima i godinama“, navodi Post u tekstu koji detaljno opisuje kako su SAD usmerile oko 20 milijardi dolara vojne pomoći u Kijev ove godine. Od toga je samo šest milijardi dolara bilo u novim ugovorima o oružju, dok je ostatak došao iz zaliha Pentagona, dodaje list.
Američki vojno-industrijski kompleks može da proizvede oko 14.000 granata za haubice kalibra 155 mm dnevno, citira Post sekretara američke vojske Kristin Vormut, dok ukrajinske snage troše oko 6.000 dnevno tokom teških borbi.
Američki vojno-industrijski kompleks je „trenutno u prilično lošem stanju“, rekao je za Post Set DŽons iz vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).
„Mi smo zaista na niskom nivou… i čak se ne borimo“, rekao je DŽons, dodajući da u scenarijima u kojima se SAD suočavaju sa Kinom ili Rusijom u konvencionalnom sukobu, „nećemo izdržati četiri ili pet dana u ratu pre nego što nam ponestane preciznih projektila”.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) December 24, 2022
Vašingtonovi saveznici u Evropi su u sličnom stanju, objavio je u četvrtak Vol strit žurnal. Mihal Strnad, vlasnik češkog konglomerata municije, rekao je da Ukrajina sažvaće 40.000 granata mesečno, dok sve evropske članice NATO zajedno mogu proizvesti 300.000 godišnje.
„Evropski proizvodni kapaciteti su krajnje neadekvatni“, rekao je Strnad, dodajući da bi bilo potrebno i do 15 godina za obnavljanje zaliha po sadašnjim stopama proizvodnje, ako bi se sukob nekako okončao sutra.
Moskva je više puta upozoravala SAD i njihove saveznike da bi isporuke sve modernijeg i dalekometnog oružja mogle da dovedu do direktne konfrontacije između Rusije i NATO-a i optužila Zapad da produžava sukob i izaziva smrt civila u Ukrajini.
Dok zapadni zvaničnici mesecima zahtevaju povećanje proizvodnje, nedavno zakonodavstvo EU blokiralo je mnoga ulaganja u proizvodnju oružja označavajući je kao „neodrživu“, navodi Žurnal. Nemačka je sada u procesu finansiranja fabrike u Rumuniji koja bi mogla da proizvodi municiju NATO i sovjetskog kalibra za Ukrajinu.
Pentagon pokušava da reši problem obučavanjem ukrajinskih trupa da se „bore više kao Amerikanci“ i da koriste različite taktike, navodi Post.
„Mislim da ako možemo da obučimo veće formacije - čete, bataljone, kako da koriste vatru, da stvorimo uslove za manevar, a zatim da budemo u stanju da manevrišemo kao što ste videli da [američka vojska] manevrira na bojnom polju, onda mislim da ćemo mo biti na drugom mestu. Onda vam ne treba milion granata“, rekao je za medije visoki američki zvaničnik, koji nije želeo da bude imenovan.
MINISTAR MIŠČEVIĆ: Osuđujemo agresiju Rusije i pomažemo obnovu energetskog sistema Ukrajine
Izvor: Vostok.rs