Najnovije

(UŽIVO) SRBIJA ODLUČUJE: Građani biraju predsednika, parlament i lokalnu vlast; do 14 časova glasalo 29,8% birača

Danas se u Srbiji održavaju parlamentarni izbori, 13. od uvođenja višestranačja i čak deveti vanredni, a građani će birati i šefa države i vlast u Beogradu i Boru i još 12 lokalnih samouprava. Biračka mesta otvorena su u 7 sati, a biće zatvorena u 20 časova.

Foto: Jutjub

Izlaznost do 14 časova

Prema poslednjim podacima IPSOS Srbija i CeSID do 14 sati u Srbiji je na birališta izašlo i glasalo 29,8 odsto građana.

Izlaznost do 12 časova

Izlaznost na današnjim predsedničkim, parlamentarnim i lokalnim izborima do 12 sati je 20,52 odsto, od 6.502.307 ukupno upisanih birača, saopšteno je na konferenciji za novinare Republičke izborne komisije (RIK).

U beogradskom regionu izlaznost je 18,23 odsto, u Vojvodini 23,93 odsto, regionu Šumadije i Zapadne Srbije 19,28 odsto i regionu Južne i Istočne Srbije 21,14 odsto, rekao je direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.

On je dodao da nema podataka o glasanju Srba sa KiM, koji glasaju na biračkim mestima u opštinama Bujanovac, Kuršumlija, Raška i Tutin.

Izlaznost do 11 časova

Do 11 sati u Vojvodini je glasalo 16,3 odsto birača, u centralnoj Srbiji 13,7 odsto, a u Beogradu 12,4 odsto.

Ukupna izlaznost do 11 sati veća je za 0,4 odsto u odnosu na poslednje izbore 2020. godine.

U Vojvodini je na prošlim izborima do 11 sati glasalo nešto više nego sada, odnosno 17,4 odsto birača, dok je u centraloj Srbiji i Beogradu izalaznost sada veća.

Izlaznost do 9 časova

Ukupna izlaznost do 9 časova je, po podacima Ipsosa, 5, 1 odsto.

Pravo glasa ima 6.501.689 glasača

Kako je utvrdila Republička izborna komisija, pravo glasa na današnjim izborima ima 6.501.689 glasača, koji će svoje pravo moći da ostvare na 8.255 biračkih mesta, od kojih je 29 u kazneno-popravnim zavodima i 77 u inostranstvu, i to u 34 države.

Oni će birati predsednika Srbije između osam kandidata, koji su žrebom zauzeli sledeća mesta na listiću: Miša Vacić (Srpski patriota), Biljana Stojković (Koalicija "Moramo"), Branka Stamenković (Koalicija "Suverenisti"), Zadravko Ponoš ("Ujedinjeni za pobedu Srbije"), Milica Đurđević Stamenkovski (Zavetnici), Aleksandar Vučić ("Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve"), Miloš Jovanović (NADA) i Boško Obradović (Dveri).

Za parlament se bori 2.912 kandidata sa 19 lista

Za 250 mesta u republičkom parlamentu boriće se čak 2.912 kandidata sa 19 lista, na kojima je više od 80 političkih organizacija - partija, pokreta, udruženja građana i platformi.

Na prvih pet mesta na listiću za parlament redosled je sledeći: "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve", "Ivica Dačić - Premijer Srbije", Savez vojvođanskih Mađara - Ištvan Pastor, Dr Vojislav Šešelj - SRS, Marinika Tepić - Ujedinjeni za pobedu Srbije (SSP, NNS, Demokratska stranka DUVM - VMDK, Stranka Makedonaca Srbije, PSG, Udruženi sindikati Srbije "Sloga", Pokret za preokret, Pokret slobodna Srbija, Vlaška stranka).

Zatim slede liste "Dr Miloš Jovanović - Nada za Srbiju - Srpska koalicija NADA"; Milica Đurđević Stamenkovski (Zavetnici); "Muftijin amanet-Stranka pravde i pomirenja - Usame Zukorlić"; "Moramo - Akcija - Ekološki ustanak - Ćuta - Ne davimo Beograd - Nebojša Zelenović"; "Suverenisti - Saša Radulović (ĐB) - Milan Stamatović (ZS) - Dr Jovana Stojković (ŽZS)"; Boško Obradović - Srpski pokret Dveri - POKS - Miloš Parandilović; Zajedno za Vojvodinu - Vojvođani (Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Zajedno za Vojvodinu); SDA Sandžaka - Dr Sulejman Ugljanin; Boris Tadić - "Ajmo ljudi" - Socijaldemokratska stranka - Nova stranka - 1 od 5 miliona - Tolerancija Srbije - Ujedinjeni pokret zelenih Srbije - Bošnjačka građanska stranka - Stranka Crnogoraca; Alternativa za promene - Albanska demokratska alternativa; Koalicija Albanaca Doline; "Otete bebe Ana Pejić"; Romska partija - Srđan Šajn; Ruski manjinski savez - Milena Pavlović, Pavle Bihali Gavrin (Srpsko-ruski pokret, Srpsko ruska partija "Vukovi", Pokret Grka Srbiza).

Cenzus za parlament tri odsto

Da bi ušle u parlament, izborne liste moraju da pređu cenzus od tri odsto. Procenat neophodnih glasača koji daju poverenje stranci da bi seli u poslaničke klupe smanjen je pre dve godine sa pet na tri odsto.

Kada je reč o manjinskim strankama, kojih na ovim izborima učestvuje osam, za njih važi tzv. prirodni prag, po kojem im je, u slučaju da glasa više od tri i po miliona birača, potrebno oko 15.000 glasova za jedan mandat.

Na ovim izborima građani sa Kosova i Metohije će zbog skandalozne odluke prištinskih vlasti da im se ne dozvoli glasanje u pokrajini, svoje biračko pravo moći da ostvare u četiri opštine na jugu centralne Srbije - Kuršumliji, Raški, Bujanovcu i Tutinu.

Birališta će danas biti otvorena u 7 časova, a zatvaraju se u 20 časova. Izbore će nadgledati i skoro 5.300 domaćih i stranih posmatrača, među kojima su CRTA, OESB, delegacije Evropskog parlamenta i Saveta Evrope...

Bitka za dva grada i 12 opština

Stanovnici dva grada i 12 opština u Srbiji danas će, osim za predsedničke i parlamentarne izbore, glasati i na lokalu. Osim u Beogradu i Boru, odbornici će se birati u Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Sevojnu, Lučanima, Knjaževcu, Medveđi, Bajinoj Bašti, Doljevcu, Kuli, Kladovu, Majdanpeku i Sečnju.

Majdanpek je odbornike birao 2018. godine, kao i Doljevac, Kladovo, Kula i Lučani. Pre isteka mandata, predsednici tih opština podneli su ostavke, uz obrazloženje da će njihove sugrađane manje koštati da "sve izbore završe ove godine". I u Medveđi, Knjaževcu, Sečnju i Bajinoj Bašti glasa se vanredno. U većini ostalih gradova i opština lokalni izbori su održani 2020. godine, tako da im mandat ističe tek 2024.

Izvor: Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA