Kako se navodi u saopštenju, Dveri ne žele povratak na stari način služenja vojnog roka, već njihov predlog sadrži to da se u vojnu evidenciju uvode svi vojno sposobni muškarci i žene, ali se na službu pozivaju samo oni za koje se proceni da su motivisani.
U tom pravcu, dodaju, sprovode se detaljna i opsežna procena i selekcija u specijalizovanim centrima.
Ako se uzme u obzir da prema statističkim podacima u Srbiji godišnje stasa oko 72.000 mladića i devojaka potencijalnih regruta, kako navode, Dveri smatraju da bi Srbiji bilo dovoljno da svaki sedmi prođe selekciju i uputi se na obuku osposobljavanja za poslove odbrane, zaštite i spasavanja, kako su oni predložili ime za obavezni vojni rok.
"To bi bilo 10.000 mladih ljudi godišnje. To, dakle, ne bi bila striktna obaveza za sve već neka vrsta selekcije i slobode izbora. Ovaj broj bi bio dovoljan da se odmah sve aktivne jedinice popune nedostajućim brojem vojnika, a u roku od najviše 10 godina bio bi rešen i problem popune ratnih jedinica pasivnom rezervom, odnosno stavljena u funkciju aktivna rezerva", pojašnjavaju u saopštenju.
Kako dodaju, obučavanje sa oružjem bi se realizovalo u trajanju od 3 meseca u centrima za obuku, a nakon tri meseca lica koja se prijave za dobrovoljni nastavak obuke, bila bi zadržana na narednom tromesečnom kursu.
Potom bi najbolji mogli konkurisati za prijem u profesionalnu vojnu službu, navodi se u saopštenju Srpskog pokreta Dveri.
Podsećaju da su u novembru 2015. godine pokrenuli posebnu kampanju za povratak redovnog služenja vojnog roka za sve punoletne i zdravstveno sposobne muškarce u Srbiji i ukazuju da je to tendencija u čitavoj Evropi, odnosno da trećina evropskih država ima obavezu redovnog služenja vojnog roka, a da o povratku redovnog služenja vojnog roka razmišljaju i druge evropske zemlje.
Autorski tekst Radovana Karadžića pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug