Najnovije

SRPSKA KOORDINACIJA: Usvajanjem Rezolucije 1244 na Kosovu zavladali nasilje i bezakonje

Na današnji dan 1999. godine Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je Rezoluciju 1244, na osnovu koje je prestala agresija NATO pakta na Jugoslaviju, a teritorija Kosova i Metohije stavljena je pod upravu Međunarodne civilne misije (Unmik) i Međunarodnih bezbednosnih snaga (Kfor) Ujedinjenih nacija, saopštila je Srpska koordinacija.

SB UN (Foto: RIA Novosti)

Oni navode da je sa usvajanjem Rezolucije 1244, na ovom delu teritorije Republike Srbije nastupilo stanje nasilja, bezvlašća i bezakonja u kome su ljudska prava Srba i nealbanaca sistematski kršena od strane ekstremista i terorista albanske nacionalnosti.

 "Od juna do decembra 1999. godine, usled bezvlašća, sistematskog i masovnog oružanog nasilja albanskih terorista i pripadnika paravojnih snaga nad srpskim narodom i pripadnicima  nealbanskih manjina, sa Kosova i Metohije prognano je preko 242 000 lica najvećim delom srpske nacionalnosti", navodi se u saopštenju Srpske koordinacije. 

Kako ističu, etnički progon je, prema posledicama imao genocidne razmere.

"Od 437 mesta u kojima su živeli Srbi do 1999. godine, izuzimajući opštine Leposavić, Zvečan i Zubin Potok,  Srbi su u potpunosti progonjeni iz 312 naselja.  Od uvođenja privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji do marta 2009. godine, zabeleženo je više od 7.000 etnički motivisanih napada, ubijeno je preko 1000 Srba i 104 građana drugih nacionalnosti, kidnapovano je 841 Srba a 960 je teško ranjeno. Sudbina više od 570 nestalih i kidnapovanih lica srpske i drugih nealbanskih nacionalnosti, do danas nije utvrđena, a povratak prognanih praktično onemogućen", piše u saopštenju.

Istaknuto je da je kolektivno proterivanje Srba praćeno i organizovanim masovnim uništavanjem srednjovekovnih spomenika kulture, sakralnih i verskih objekata i kulturnih i civilizacijskih tragova viševekovnog prisustva srpske civilizacije, države i naroda na prostoru Kosova i Metohije, uključujući više od 150 crkava i manastira.

"Takođe, sistematsko nasilje obuhvatilo je i imovinu prognanih, prisilno nestalih i ubijenih lica. Pored oko 27 000 uzurpiranih stambenih jedinica, od juna 1999. godine uništeno je oko 18000 kuća a uzurpirano više od milion  katastarskih parcela zemljišta u svojini Srba. Sistematsko i masovno nasilje, dogodilo se u prisustvu "međunarodnih bezbednosnih i međunarodnih civilnih snaga", čiji mandat je obuhvatao obezbeđivanje javnog reda, mira i sigurnosti za sve građane na Kosovu i Metohiji, demilitarizaciju ''OVK'', uspostavljanje bezbednosnog okruženja, osiguranje javne  bezbednosti i reda, održavanje civilnog reda i zakona, zaštitu  i unapređenje ljudskih prava i osiguranje bezbednog  i neometanog povratka svih izbeglica i raseljenih lica u njihove domove", kaže se u saopštenju.

Kako ističu, nasilje nad Srbima, preostalim institucijama Republike Srbije i nad Srpskom pravoslavnom crkvom na Kosovu i Metohiji, ne prestaje ni danas, poprimivši nove oblike, kroz nasilje kvaziinstitucija koje su formirale nelegalne separatističke vlasti Albanaca na Kosovu i Metohiji.

"Srpska koordinacija ukazuje na istorijski neuspeh Unmik i Kfora da na Kosovu i Metohiji izgrade društvo u kome će postojati elementarna vladavina prava i poštovanje osnovnih ljudskih prava za srpski narod. I danas, više od 23 godina od ustanovljenja privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji, na ovoj teritoriji vlada ''kultura'' nekažnjivosti za zločine počinjene nad Srbima, odsustvo poštovanja elementarnih ljudskih prava Srba i odsustvo suočavanja sa prošlošću u albanskom društvu", navodi se u saopštenju.

Srpska koordinacija podseća da je Rezolucija SB UN 1244, kojom je eksplicitno potvrđen teritorijalni integritet i suverenitet Jugoslavije, odnosno Republike Srbije kao države naslednice, na snazi i da iz te činjenice proističe obaveza Ujedinjenih nacija i svih zemalja članica Ujedinjenih nacija da spreče dalje sistematsko nasilje i kršenje ljudskih prava, da doprinesu vladavini prava na ovom delu teritorije Republike Srbije i uspostavljanju suštinske autonomije Kosova i Metohije.

Autorski tekst Aleksandra Bocan-Harčenka pročitajte OVDE.

Izvor: Kosovo onlajn

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA