Pre nekoliko godina započeta „harmonizacija katastara i zemljišnih knjiga” u Federaciji BiH novi je udar na imovinu Srba u tom entitetu. Sam način na koji se vrši „prekrajanje” zemljišnih knjiga već se pokazao kao ozbiljna pretnja da bi u tom procesu mnogi Srbi mogli izgubiti imovinu nasleđenu od svojih predaka. Problem je u tome što se vlasnici imovine, od kojih mnogi žive van granica BiH, o sprovođenju postupka obaveštavaju putem javnog oglasa, a ne lično zbog čega izostaje njihova blagovremena reakcija.
Upravo u toj netransparentnosti krije se razlog za zabrinutost, jer će bez dileme iz zemljišnih knjiga biti kao vlasnici eliminisani svi oni Srbi koji se ne odazovu u propisanom roku i ne prijave svoju imovinu. Na to ovih dana upozoravaju i iz Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH (FBiH) i pozivaju, ne samo građane već i pravna lica koja imaju nepokretnosti na teritoriji FBiH da se što pre jave u tamošnje nadležne katastre i sudove i da prijave svoju imovinu.
„Oni ih, sigurno, neće pozvati lično. Oni će ih jednostavno izbrisati ako se ne pojave u zadatom roku i ne prijave svoju imovinu. A onda će neko za 10 ili 15 godina osporavati da Srbi nisu ni živeli na određenim prostorima današnje FBiH jer nema službenih podataka o njihovoj imovini“, kaže za „Politiku” predsednik odbora Đorđe Radanović.
On podseća na trenutno aktuelno ažuriranje podataka o nekretninama u federalnim lokalnim zajednicama Tomislavgrad, Gradačac, Srebrenik, Lukavac i Odžak i poziva mnogobrojne Srbe koji su nekada živeli na tim prostorima da se odazovu na poziv Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove i da dostave potrebnu dokumentaciju o posedovanju imovine, kako im ona ne bi bila oduzeta.
Napominje da Srbima koji su rasuti širom sveta stoji na raspolaganju i šest kancelarija za pravnu pomoć u Republici Srpskoj kojima se mogu obratiti u svako doba i dobiti stručnu pomoć i sve neophodne informacije. O važnosti postojanja tih kancelarija govori i podatak da je do kraja maja pravnu pomoć u vezi sa imovinskim pravima u FBiH zatražilo oko 8.000 Srba.
„Važno nam je da se sačuva srpska imovina, da se sačuvaju tragovi pravoslavlja i na onim područjima u FBiH gde su Srbi bili manjina”, kaže Radanović.
Prema popisu iz 1991. godine, više od 32 odsto današnje Federacije BiH bilo je većinski srpska teritorija. Do poslednjih ratnih dešavanja u BiH, na sadašnjem prostoru tog entiteta živela je 541.000 Srba. Trenutno ih ima manje od 50.000.
O članstvu Prištine u Interpolu pročitajte OVDE.
Izvor: Politika