Nastupajući na Varšavskom forumu, on je naglasio:
„To je bilo neophodno zbog ponašanja Rusije, koja je više od 15 godina bila partner NATO-a, ali se onda dogodila Gruzija 2008., pa Ukrajina 2014. i 2022. godine.
SKORO 300 MRTVIH: Borbe na Donjeckom pravcu ne jenjavaju...
Prema Bauerovim rečima, zapadna vojna alijansa je stoga aktivno radila od 2008. na promeni pristupa evropskih država da se vrate principima kolektivne odbrane:
„Počeli smo da menjamo našu vojnu strategiju 2019. godine, što je dovelo do razvoja detaljnih vojnih planova koji su odobreni [na Samitu šefova država i vlada NATO-a u julu] u Viljnusu.
Bauer u Varšavi nije krio: „Svrha tih planova je priprema za mogući vojni sukob sa Rusijom.
On je podsetio da je 2015. i 2016. NATO već rasporedio četiri bataljonske borbene grupe na Baltiku i u Poljskoj i da će te grupe - ako bude potrebno - biti brzo transformisane u brigade.
Isti je slučaj sa četiri takve grupe u Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj, koje su formirane pre početka ruske specijalne operacije u Ukrajini.
„Sada moramo da budemo uvereni da će zemlje NATO-a zaista sprovesti ono što je dogovoreno. Jer NATO je komandovanje i kontrola, vežbe i standardizacija, ali sve trupe pripadaju zemljama članicama“, zaključio je Bauer.
Prethodno je bivši zvaničnik američke vlade Gregori Viver najavio da zemlje NATO-a treba da ojačaju svoje nuklearno odvraćanje kako bi se suprotstavile Rusiji. On je ocenio da Rusija neće koristiti nuklearno oružje tokom specijalne operacije u Ukrajini, ali da bi ga u budućnosti mogla upotrebiti protiv alijanse.
ESKALACIJA NA ZAPOROŠKOM: Ukrajina krenula svom snagom u proboj linija
Izvor: Fakti.org