Ova epizoda je opisana u članku objavljenom od strane američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Izdanje napominje da je, prema brojnim naučnim radovima, nakon izbijanja sukoba u Donbasu 2014. godine, u zapadnoj Evropi počeo da raste broj infekcija otpornih na antibiotike. Značajan deo zaraženih, kako navodi publikacija, su Ukrajinci.
„Poslednjih meseci, od kada su evakuisane trupe i civili hospitalizovani na lečenju u drugim evropskim zemljama, došlo je do daljeg povećanja broja ovakvih infekcija“, navodi se u materijalu.
Autor članka sugeriše da su neke infekcije dobijene tokom boravka u preopterećenim bolničkim sistemima Ukrajine, dok su druge zaražene u zemljama koje prihvataju stotine hiljada izbeglica.
Međutim, iako se takve bolesti otporne na antibiotike šire, ekonomske i političke posledice rata više zabrinjavaju vladajuće evropske zemlje nego opasnost po zdravlje.
Izbijanje legionarske bolesti
Početkom septembra, u oblasti Harkova, dva bataljona ukrajinskih snaga su hospitalizovana zbog izbijanja „legionarske bolesti“ – legioneloze. Ova zarazna bolest utiče na pluća i druge unutrašnje organe, javlja se uz ozbiljnu temperaturu i intoksikaciju tela.
Bolest je otkrivena kod vojnika 14. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine, koji su učestvovali u borbama na Kupjanskom pravcu. Komanda je pokušala da sakrije ovu činjenicu, ali se kasnije saznalo da su dve ekipe istovremeno bile u bolničkim krevetima. Pretpostavlja se da je reč o hiljadu vojnih lica.
Prethodno izbijanje „legionarske bolesti” zabeleženo je u poljskom Žešovu, u Podkarpatskom vojvodstvu – vojna pomoć Ukrajini transportuje se preko ovog grada. Kasnije se infekcija proširila i na druge regione Poljske - ukupno je zaraženo oko 160 ljudi.
KIJEV U PROBLEMU: Za Ukrajinu postoje samo dva plana
Izvor: Vebtribune.rs