Srpski pokret Dveri, u svetlu mogućnosti da odlučuje o budućem razvoju Srbije posle izbora, naglašava značaj rasprave o potencijalnom kandidovanju Srbije za članstvo u BRIKS-u.
“Ukoliko budemo u prilici posle izbora da odlučujemo o ključnim pitanjima razvoja Srbije, založićemo se za to da se otvori javna rasprava o tome da li Srbija treba da se kandiduje za članstvo u BRIKS-u. Šta je to BRIKS? To je ekonomska grupacija koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, dok mnoge druge velike države žele da se pridruže. Zašto je pridruživanje ovoj grupaciji koja čini dobar deo čovečanstva od važnog strateškog i nacionalnog interesa za Srbiju?”, navodi Kostić.
STIGAO ZAHTEV: Priština odlučuje hoće li se na KiM održati srpski parlamentarni izbori
Potpredsenik Srpskog pokreta Dveri ističe značaj BRIKS-a kao geopolitičkog saveza koji bi mogao imati ključnu ulogu u budućem razvoju Srbije.
“BRIKS je jedan veliki i moćan novi geopolitički savez koji nas, za razliku od EU, ničim ne ucenjuje i ne pritiska. Naprotiv, zemlje članice ovog saveza podržavaju Srbiju u UN oko očuvanja našeg državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta kad je reč o Kosovu i Metohiji. To bi bila važna početna motivacija da istaknemo kandidaturu za BRIKS.' Ove izjave otvaraju put za nove međunarodne strategije koje bi mogle biti od ključnog značaja za budućnost Srbije", dodaje Kostić.
Pozicija Srbije u pregovorima sa Evropskom unijom se smatra komplikovanom, s obzirom na uslove koji se postavljaju pred Srbiju u pogledu Kosova i Metohije. Potpredsednik pokreta ističe da je članstvo u EU uslovljeno prihvatanjem statusa Kosova i Metohije, što se smatra kontroverznim i neprihvatljivim za Srbiju.
"Nasuprot tome, članstvo u EU je uslovljeno da prihvatimo otmicu i okupaciju Kosova i Metohije kao legitiman čin. Osim toga status Srbije je danas takav da čak i da priznamo tzv. nezavisnost Kosova nećemo postati članica EU, jer više nema daljeg proširenja EU. Potrebno je da se pomirimo sa tom političkom realnošću i okrenemo bilateralnoj saradnji sa EU u onim oblastima u kojima postoji obostrani interese, kao i Evropskom ekonomskom prostoru kao alternativi članstvu u EU”, rekao je Kostić.
Potpredsednik Srpskog pokreta Dveri ističe važnost saradnje sa BRIKS-om, bez obzira na stav prema globalizaciji i zapadnoj hegemoniji. Objašnjava da BRIKS zemlje predstavljaju važne ekonomske siline sa značajnim resursima i potencijalom za rast, te naglašava da se saradnja sa njima ne bi trebala smatrati izolacionim postupkom.On takođe kritikuje postojeći odnos Srbije sa EU i ocenjuje političke lidere koji podržavaju evropski put, smatrajući da je saradnja sa BRIKS-om korisnija i strateški bolja opcija za Srbiju u dugoročnom smislu.
“Čak i ako niste antiglobalista kome je dosta zapadne hegemonije i nasilja nad Srbijom i svetom treba da budete za pojačanu saradnju sa BRIKS-om. Zemlje BRIKS-a su zemlje najbrže rastućih ekonomija i zemlje koje imaju ogromne ljudske, ekonomske i energetske resurse. Iako imamo i treba da imamo dobru i još bolju ekonomsku saradnju sa određenim brojem evropskih država, nema razloga da se ne okrenemo i drugim tržištima i ekonomijama. Saradnja sa BRIKS-om bi imala mnogo veće i pozitivnije efekte na našu ekonomiju u odnosu na često jednostrani i neokolonijalni odnos EU prema nama i našim resursima.
Srbija ne može večito da sedi u EU čekaonici i moli za milost briselske birokratije. Ako nas Evropa ne želi, a ni mi nju ne želimo pod uslovom kapitulacije oko KiM (ali i odricanja od Republike Srpske i uvođenja sankcija Rusiji), to znači da od našeg članstva u EU nema ništa. I Vučić i Đilas, i sadašnji i bivši režim, obmanjuju narod da smo na „evropskom putu“ jer imaju lične, finansijske i političke koristi od zamajavanja Srbije. Saradnja sa BRIKS-ok ne znači nikakvu izolaciju Srbije, naprotiv.
Sa članicama BRIKS-a najmoćnije zapadne države takođe imaju saradnju. Amerika ima najveću trgovinsku razmenu sa Kinom. Ko je u Aziji viđen kao nova ekonomska sila protiv koje Zapad nema ništa – to je Indija. Samo neznalice i zlonamerni mogu nazvati Brazil ili Južnoafričku Republiku antizapadnim zemljama. Zemlje BRIKS-a su deo globalne elite – grupe G20. Pri tom, treba uzeti u obzir i da država kao što je Saudijska Arabija koja želi da uđe u BRIKS istovremeno je i ključni američki saveznik među Arapima”, rekao je Kostić.
Potpredsednik Srpskog pokreta Dveri ističe odgovoran pristup organizacije kada je u pitanju potencijalno članstvo Srbije u BRIKS-u. On naglašava da bilo kakva odluka o ovom značajnom strateškom pravcu mora biti podržana većinskim konsenzusom u parlamentu i javnosti, uz široku javnu raspravu.On takođe ističe značaj razvijanja saradnje sa drugim državama koje nisu priznale Kosovo i koje su spremne za ravnopravnu saradnju u obostranom interesu. Potpredsednik Dveri podvlači da je važno razmotriti geopolitičke promene u svetu i iskoristiti nove mogućnosti za ostvarivanje nacionalnih i ekonomskih interesa Srbije.
“Srpski pokret Dveri kao odgovorna politička organizacija želi da odluka da se ide ka članstvu u BRIKS-u mora da ima većinsku podršku u parlamentu i u javnosti nakon široke javne rasprave koja je svih ovih godina izostala kada je EU u pitanju. Čak i ako Srbija ne postane članica BRIKS-a, mi verujemo da Srbija treba da razvija maksimalne političke i ekonomske odnose sa tim državama koje po svim stručnim procenama predstavljaju ekonomsku i političku budućnost čovečanstva.
Isto se odnosi i na sve druge države Evrope i sveta koje žele saradnju sa nama na ravnopravnim osnovama i u obostranom interesu, a posebno na one koje nisu priznale lažnu državu Kosovo i sa kojima imamo dobru ekonomsku saradnju. Takvih država ima i u EU i van nje. Zapad nije jedina strana sveta, i Zapad se menja i vraća suverenizmu, a u novoj podeli geopolitičkih karata više nema sila koje će moći samostalno da odlučuju o budućnosti sveta. Nova geopolitička realnost u svetu donosi i nove šanse za Srbiju i ostvarenje naših nacionalnih, državnih i ekonomskih interesa koju treba iskoristiti”, dodaje Kostić.
IMATE SAT VREMENA! Izraelska vojska sprema veliki juriš na ključnu tačku, ljudi u panici ne znaju gde će
Izvor: Pravda.rs